Nem kapja vissza az egyház a katedrálist
Prága – Véglegesen a cseh államé a prágai Szent Vitus székesegyház. A katolikus egyház fellebbezését a cseh legfelsőbb bíróság csütörtökön elutasította – írja prágai forrásokra hivatkozva a pozsonyi Új szó című lap online kiadása. Forrás: Forrás: Új Szó, Stop.hu
A cseh állam és a katolikus egyház közti per 1993 óta húzódik. Legutóbb 2007-ben a prágai első kerületi bíróság döntött úgy, hogy a Szent Vitus-katedrális nem a katolikus egyház, hanem a cseh állam tulajdona. Ezt a döntést óvta meg tavaly a katolikus egyház a legfelsőbb bíróságon. A testület az óvást elutasította – közölte Petr König szóvivő. A döntést azzal indokolta, hogy a bíróságok nem adhatnak vissza önkényesen olyan ingatlanokat, amelyeket a kommunista rendszer alatt koboztak el. Miloslav Vlk prágai érsek már korábban bejelentette, hogy a cseh katolikus egyház nem nyugszik bele a döntésbe, és ha kell, európai bíróságokhoz fordul.
A csehszlovák kormány 1954-ben úgy döntött, hogy a Szent Vitus székesegyházat és a hozzá tartozó ingatlanokat az állam kezeli. Ezt a döntést a rendszerváltás utáni cseh kormányok nem változtatták meg. A cseh legfelsőbb bíróság szerint ez a jogviszony tehát ma is fennáll. Az egyház ezt vitatja, azzal, hogy a bíróság a kommunista önkényt szentesítette. Az államfői hivatal szerint viszont ez nincs így, mert a kommunista kormány csak azt a jogállapotot rögzítette, amely már az 1948-as politikai fordulat előtt is fennállt.
„A székesegyház felépülésétől kezdve a cseh államiság jelképe, építéséhez mindenki hozzájárult, függetlenül vallásától, s az építkezést az első (csehszlovák) köztársaság fejezte be" – mondta korábban az államügyész.
A Szent Vitus székesegyház a prágai Hradzsin egyik leglátogatottabb műemléke, a belépti díjak jelentős bevételt jelentenek a tulajdonosnak.