Nagyobb önkontrollt szeretne? Segít a vallás

— Felvéve: , , ,
Létrehozás: 2009. január 13., 09:46 Legutolsó módosítás: 2009. január 13., 09:48

Miami - Az önuralom kritikus fontosságú a sikerek eléréséhez. A Miami Egyetem pszichológus professzora, Michael McCullough szerint a vallásos emberek ebben sokkal előréb járnak, mint nem vallásos társaik. Forrás: Stop.hu / MediPress

Ez a felfedezés arra utal, hogy a vallásos emberek kitartóbbak és könnyebben elérik a hosszú távú céljaikat, melyek fontosak számukra, és a vallásos csoportjuk számára. Ez segíthet megmagyarázni azt, hogy a vallásos emberek közt miért akad kevesebb függő személyiség, miért teljesítenek jobban az iskolában, kevesebb köztük a bűnöző, egészségesebben és tovább élnek, kevésbé szenvednek depressziótól - írja a MediPress. 

Ebben a kutatási projektben McCullough a vallás kutatásának 8 évtizedes anyagát értékelte ki, melyet a világ minden tájáról származó, különböző emberek bevonásával gyűjtöttek össze. Meggyőző bizonyítékot talált arra a társadalomtudományok területén (pl. idegtudomány, közgazdaságtan, pszichológia és szociológia), hogy a vallásos hit és viselkedés az önuralom gyakorlására késztetik az embert, így hatékonyabban szabályozzák az érzelmeiket és viselkedésüket, melynek segítségével elérik céljukat. Az eredményeket összegző cikk a Psychological Bulletin 2009 januári számában fog megjelenni. 

"Az emberi viselkedés megértéséhez fontos az önkontroll és az önszabályozás, ezt már régóta tudják. Eddig azonban nem kapott túl nagy figyelmet az a lehetőség, hogy a vallás szerepe az önkontrollban összefügg a vallás egészségre és viselkedésre gyakorolt hatására." - mondta McCullough. "Reméljük, hogy a cikkünk hatására a szakirodalom többet foglalkozik majd a kérdéssel." 

A legérdekesebb megfigyelések: 

A vallásos rituálék, mint pl. az ima és a meditáció az emberi agynak azon részeit stimulálja, melyek fontosak az önszabályozás és az önkontroll szempontjából.

Ha az emberek "szentnek" tekintik a céljaikat, több energiát és erőfeszítést fektetnek céljaik elérésébe, és ezért talán hatékonyabban is valósítják meg azokat.

A vallásos életmód segíti az önszabályozást azzal, hogy világos viselkedési szabályokat ír elő, így az emberek sokkal szigorúbban figyelik saját magukat, mivel úgy magyarázzák, Isten figyeli őket.

A tény, hogy a vallásosak általában fejlettebb önuralommal rendelkeznek, magyarázza, hogy miért nem használnak drogokat vagy alkoholt, és miért nem kerülnek kapcsolatba bűncselekményekkel.

McCullough áttekintése a vallás és önszabályozás kérdéskörében segít jobban megérteni, hogy "ugyanaz a társas indíttatás, mely jótékonyságra és nagylelkűségre sarkall bennünket, miért vesz rá egyeseket arra, hogy bombát szereljenek magukra, és felrobbantsák egy zsúfolt buszon." - magyarázta. "Ha a vallást társas erőkifejtésnek tekintjük, mely arra sarkallja az embereket, hogy erővel szabályozzák az érzéseiket magasabb célok érdekében, akkor láthatjuk, hogy a vallás szinte bármire ráveheti az embereket."

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben