Nagy-Britanniába érkezik XVI. Benedek

Létrehozás: 2010. szeptember 14., 14:32 Legutolsó módosítás: 2010. szeptember 14., 14:34

London – Nagy-Britanniába érkezik csütörtökön XVI. Benedek. A pápa boldoggá avatja John Henry Newman ismert angol teológust, aki 1845-ben nagy feltűnést keltett, amikor az anglikán vallásról áttért a katolikus hitre. Látogatásának csúcspontja azonban a II. Erzsébet királynővel való találkozója lesz, ahol két egyházfő találkozik egymással. Hivatalosan ugyanis a brit uralkodó áll az anglikán egyház élén. Forrás: Népszava / Rónay Tamás

Sokan találgatják, az elődjével, II. János Pállal szemben keveset utazó XVI. Benedek miért éppen Nagy-Britanniát választotta lelkipásztori útjaként. Az ország ugyanis az évszázadok folyamán kevés érdeklődést mutatott a katolicizmus iránt, igaz, finoman szólva az anglikán egyház szertartásait sem látogatják tömegesen. A katolikusok száma hatmillió a hatvanmilliós országban.
II. János Pál pápa még 1982 májusában látogatott el Nagy-Britanniába. Az állam elöljárói igyekezték tisztes távolból szemlélni a katolikus egyház fejét. Politikai okai is voltak ennek, hiszen a kényes vizitre épp a Falkland-szigetért vívott háború ideje alatt került sor. A brit vendéglátók pedig rossz szemmel nézték, hogy a pápa békemissziót kezdeményezett a háború befejezéséért, ezért az „ellenséghez", azaz az argentinokhoz is ellátogatott. Sok brit ezt a belügyekbe való beavatkozásként értékelte.

Ennek persze már hovatovább harminc éve, azóta sok víz lefolyt a Temzén. Komoly visszhangot keltett, amikor 2007 decemberében Tony Blair korábbi miniszterelnök áttért a katolikus hitre. A katolikus és az anglikán egyház között igen jó a viszony, II. János Pál, majd XVI. Benedek pápa erőteljesen szorgalmazta, hogy szövetségre lépjen egymással a katolikus és az anglikán egyház. 2009 novemberében XVI. Benedek bejelentette, egyházánál menedékre lelhetnek azok az anglikán egyházi személyiségek, akik túl liberálisnak tartják saját egyházukat – egyebek mellett a nők pappá szentelése miatt. Az anglikán egyházban sokan rossz néven vették ezt a lépést.

Rowan Williams canterbury érsek ettől függetlenül kiváló kapcsolatokat ápol a bajor származású katolikus egyházfővel. Már kétszer járt nála a Vatikánban. Harmadik találkozásukra pénteken kerül sor, amikor közösen imádkoznak a westminsteri apátságban.
Mindezektől függetlenül nem nevezhető feszültségektől mentesnek XVI. Benedek angliai és skóciai látogatása. Korábban ateista- és melegszervezetek tiltakoztak a látogatás ellen az egyházban kirobbant szexuális visszaélések miatt. A pedofília-esetek a brit egyházat sem kerülték el. Az áldozatok személyesen akarják átadni üzenetüket a pápának. A brit közvélemény nagy része egyébként inkább egykedvűen tekint a látogatás elébe. A katolikus egyház szempontjából már ez is némi előrelépésnek tekinthető.

A látogatás egyik legfontosabb eseménye vasárnap lesz, amikor boldoggá avatja John Henry Newman teológust. Első ízben fordul elő XVI. Benedek több mint öt éve tartó pápasága alatt, hogy maga celebráljon egy boldoggá avatási szentmisét. Utoljára ilyenre még II. János Pál idején volt példa 2004 októberében. Miért éppen a brit teológus esetében tesz kivételt a pápa? Közismerten nagyra tartja személyiségét. 1990-ben ő írta az előszót a Hittani Kongregáció prefektusaként Newman egyik könyvéhez. Az akkori Ratzinger bíboros elárulta: Newman gondolkodása már fiatalkorában, a freisingi szemináriumban komoly hatással volt rá. „Newmannak köszönhetően érthetjük meg a pápa primátusát" – fogalmazott ebben az írásában a későbbi katolikus egyházfő.

John Henry Newman 1801-ben született. 1833-ban alapítója volt az Oxford-mozgalomnak, amely az anglikán egyház megújulását tűzte ki célként. Newman dogmatikailag egyre közelebb közeledett a római katolikus egyház tanításához, mígnem 1845. október 9-én áttért a katolikus hitre. Két évvel később szentelték pappá. A pápai csalhatatlanság dogmáját nem ellenezte, de kihirdetésének időzítésével nem ért egyet.1879-ben XIII. Leó pápa bíborossá nevezte ki. Életének utolsó éveire elvesztette a szeme világát, 1890-ben halt meg. Boldoggá avatási eljárását 1958-ban kezdeményezték.

Már Bajnai meghívta a pápát

Schmitt Pál reményei szerint hamarosan Magyarországra látogat XVI. Benedek – közölte a Köztársasági Elnöki Hivatal új társadalmi és kommunikációs hivatalvezetője a Ma Reggelben elhangzott nyilatkozatában. Kiss Norbert közölte azt is, Schmitt Pál Magyarországra hívta a pápát.
A Vatikáni Rádió honlapján ugyan rendszeresen közzéteszik, ha a pápát egy vendége országába hívja. Ezúttal azonban csak egy rövidhírben számoltak be Schmitt Pál vatikáni látogatásáról, egyetlen szóval sem említve a budapesti meghívást. Erre egyébként nem is lett volna szükség, hiszen a pápát tavaly november 13-án Bajnai Gordon akkori miniszterelnök már Budapestre invitálta, s ez a meghívás ma is él.
Kizárható, hogy XVI. Benedek belátható időn belül Budapestre jönne. A katolikus egyházfő programját ugyanis évekre előre állítják össze. Ha most tolmácsolnának meghívást a pápának legjobb esetben is két évvel később tenne eleget a kérésnek. Miután Bajnai tavalyi invitálását követően a budapesti útját nem iktatták be a pápa 2011-es programjába, ezért még a legszerencsésebb esetben is egy 2012-es magyarországi lelkipásztori látogatás jöhetne szóba. Ám erre is vajmi kevés az esély, hiszen a 2012-es programot ha hivatalosan nem is lehet tudni, de sejteni igen. Nagy valószínűség szerint szülőhazájába, Németországba megy, ahová még idén februárban Stephan Ackermann trieri püspök hívta meg. Ugyancsak valószínű, hogy a pápa Dél-Amerikába, így az idén kétszáz éves Chilébe is ellátogat. Valószínű az is, hogy a 2012 augusztusában megrendezendő Katolikus Ifjúsági Világtalálkozón is megjelenik, ennek helyszíne azonban egyelőre nem ismert. Aligha Európában kerül rá sor, hiszen a következő 2011-es találkozót Madridban tartják, s ennél az eseménynél is érvényesül egyfajta rotációs rendszer.

Másrészt nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy XVI. Benedek elődjével szemben nem nevezhető „utazó pápának". Eleddig 38 lelkipásztori látogatás fűződik a nevéhez, ebbe azonban az is beletartozik, ha átlépi a vatikáni-olasz határt. Itálián kívül 2005-ben egy, 2006-ban három, 2007-ben kettő, 2008-ban ugyancsak kettő, 2009-ben öt, 2010-ben pedig – eddig legalábbis – két külföldi országban járt. Csütörtökön kerül sor idei harmadik lelkipásztori útjára Nagy-Britanniában. Ha tehát a pápa Budapestre jönne, az aligha következne be 2013 előtt. Kivételt persze egy rendkívüli ökumenikus csúcs jelenthetne, egy esetleges találkozója a moszkvai pátriárkával. Ennek helyszíne azonban aligha Magyarország lesz, s vallási csúcstalálkozó jelenleg nincs is előkészülőben.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben