Moldovában a politikusok szövetségest látnak a katolikus egyházban
Kisinyov – A moldovai politikai vezetés szövetségest lát az egyházban, amely megkönnyíti a párbeszédet – mondta a Vatikáni Rádiónak adott interjújában Kósa Antal (Anton Cosa) chisinaui (kisinyovi) püspök. A magyar származású főpásztor volt a vendéglátója annak a találkozónak, amely február 25. és 28. között zajlott a Moldovai Köztársaság fővárosában, a délkelet-európai püspöki konferenciák képviselőinek részvételével. Az összejövetel témája „A délkelet-európai katolikus kisebbségek jogai és kötelességei”. Forrás: Magyar Kurír
Pénteken a miniszterelnök is fogadta az összejövetel résztvevőit, akik a Szent Cirill és Metód Nemzetközi Püspöki Konferencián túl Albánia, Bosznia-Hercegovina, Ciprus, Görögország, Moldova, Románia és Törökország püspöki konferenciáit képviselik.
Kósa szerint a találkozón mindenki pozitívan nyilatkozik a moldovai vallási és politikai helyzetről. A püspökök nyíltan elmondják sajátos problémáikat, amelyek valójában gyakran hasonlóak.
„Mi nem azért gyűltünk össze, hogy megoldjuk a problémákat, hanem azért, hogy megosszuk azokat egymással, hogy közösen imádkozzunk és felhívjuk a közvélemény figyelmét, hogy mi is létezünk, és a legjobban akarjuk végezni munkánkat. Az egyik püspök azt mondta, hogy nem kellene kisebbségben éreznünk magunkat. El kell várni a többiektől, hogy ugyanolyan állampolgárnak tekintsenek bennünket, mint mindenki mást” – hangzott el a találkozón.
Mint a főpásztor elmondta, Moldovában a politikusok szövetségest látnak a katolikus egyházban. Nem olyasvalamit, amelyet fel lehet használni saját céljaikra, hanem ami megkönnyíti a párbeszédet és közelebb hoz az európai gondolkodáshoz.
A volt Jugoszláviában a Szent Cirill és Metód Nemzetközi Püspöki Konferencia Boris Tadic elnök pártja mellé állt, aki komolyan Európa felé kívánja vezetni az országot. Mi azonban nem kívánunk az integráció eszközévé válni. Mindenekelőtt kötelességünket akarjuk teljesíteni, ami nem más, mint hirdetni Jézus Krisztust, az evangéliumi alapelveket a társadalomban, hogy valóban tiszteletben tartsák mindenki jogait – mondta a chisinaui püspök.
Az ország problémái közül Kósa szólt az emberkereskedelemről és arról, hogy a helyi egyház hogyan próbálja feltartóztatni ezt az aggasztó jelenséget. Moldova, mind egyházi, mind polgári szinten talán elsőként tárta a nyilvánosság elé ezt a témát, a Regina Pacis alapítvány munkatársainak is köszönhetően. A politikusok is mindig kikérik az egyháziak véleményét és együtt kívánnak működni elsősorban az emberkereskedelem megelőzése érdekében. A jelenség oka ugyanis az ország másik fő problémájának, a szegénységnek a következménye.
A püspök azt is elmondta, hogy az országban nem élnek magyar közösségek, mindössze két görög-katolikus személyt ismer, akik Kárpátaljáról telepedtek át Moldovába.