Mit mondana Luther a gazdasági válságról?

Létrehozás: 2008. november 12., 15:38 Legutolsó módosítás: 2008. november 12., 15:40

Berlin – Vajon mit mondana Luther Márton a gazdasági válságról? Kapitalista gondolkodású lenne, vagy inkább a globalizáció kritikusaként lépne fel? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozott a Nemzetközi Martin Luther Alapítvány november 11-én tartott ülésén Berlinben. Forrás: idea.de

Mit mondana Luther a gazdasági válságról?

Luther Márton

– A reformátor (1483-1546) minden bizonnyal írna egy jó pár pontból álló tételsort a bankároknak – vélte az EDK szociálitudományokkal foglalkozó intézetének vezetője, Prof. Gerhard Wegner (Hannover). – Sajnos manapság túl keveset hallani a menedzserek felelősségéről. Világszerte szükség lenne a pénzpiacok újraszabályozására.
A vallásszociológus Prof. Peter L. Berger (Boston/USA) szerint Luther az államok csődjéről beszélne. Véleménye szerint ugyanis maguknak az egyes országok vezetéseinek kellene rendet tenniük a gazdasági történésekben, szabályozásokkal és az átláthatóság biztosításával.
– Minél szabadabban gazdálkodnak a piacok, annál jobban kellene az állami felügyeletnek működnie - mondta.
Berger kritikusan vélekedett a vállalkozások szociális felelősségvállalásának sürgetését illetően.
– Ez olyan kísérlet lenne, mintha az elefántot balettozni akarnánk megtanítani.
Ennek azonban ellentmondott Alexander von Witzleben duisburgi vállalkozó, a Haniel-Konszern egyik elöljárója, aki szerint a vállalkozók ugyanolyan állampolgárok, mint bárki más, és felelősségteljes döntésekre képesek.

Kornblum: A globalizáció a harmadik világnak használ
A korábbi németországi amerikai nagykövet John Kornblum (Berlin) szerint, ha Luther ma a tanácskozók között ülne, akkor azt mondaná, hogy hibáztunk, de majd megpróbálunk mindent kijavítani.
– A harmadik világnak is haszna származik a globalizációból, hiszen ezáltal már több száz millió ember szabadult meg az éhínségtől. A németeknek a stabilitás, és biztonság érdekében sokat kell tenniük. Ám tudatában kell lenniük annak is, hogy a túlzott kontroll iránti vágy korábban emberek Amerikába való kivándorlásához vezetett. Az amerikaiaknál az innováció, a flexibilitás és a rizikóra való készség játszik szerepet, de ennek persze az az ára, hogy az amerikai gazdaság kevésbé stabil – mondta. 

Luther rózsa Deichmann-nak
Az ülés alatt a Nemzetközi Martin Luther Alapítvány, a Német Takarékpénztárral közösen Luther rózsával tüntette ki Heinz-Horst Deichmannt, Európa egyik legnagyobb cipőkereskedelmi hálózatának alapítóját. Ezzel a kitüntetéssel Deichmann Indiában és afrikai országokban  végzett segítő tevékenységét honorálták.
A német belügyminiszter, Wolfgang Schäuble (CDU) ünnepi beszédében elmondta, hogy Deichmann megmutatta gazdasági és vállalkozói szinten is felelősségtudatát.
A Martin Luther Alapítvány ezentúl is honorálni fogja a gazdasági, politikai, tudományos és a média területén dolgozók felelősségteljes tevékenységét.
Az alapítvány elöljárója, Michael J. Inacker (Berlin) a „Wirtschaftswoche“ gazdasági magazin főszerkesztő helyettese is egyben.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben