Miért hiszünk Istenben?
Bristol – Az emberek azért hisznek Istenben, mert így nagyobb eséllyel maradnak életben, állítják a tudósok. Egy, a gyerekek agyának fejlődésével foglalkozó tanulmány szerint az evolúció során kialakuló vallásosság sok előnnyel járt, többek között azzal, hogy az adott népcsoport be tudta biztosítani jövőjét. Forrás: Orient Press
Bruce Hood, a Bristol Egyetem pszichológia karának professzora szerint a varázslatos és természetfeletti dolgokba és jelenségekbe vetett hit születésünktől kezdve be van programozva az agyunkba és ezáltal a vallások nagy pszichológiai erőt jelentenek.
Kutatásaink azt az eredményt hozták, hogy a gyerekek természetes, ösztönös módon egyfajta természetfeletti erőkbe vetett hittel bírnak a világ működésével kapcsolatban, amelyet ugyan felnőve racionálisabb magyarázatokkal egészítenek ki, mégis, a logika nélküli hitrendszer megmarad vallásként, írja a Daily Mail.
Az egyik kísérlet során Hood egy kék kardigán felpróbálására kérte a kísérleti alanyokat. A jelentkezőknek 10 fontot ígért jutalmul. Természetesen mindenki szerette volna felvenni a pulóvert. Amikor azonban Hood azt mondta a résztvevőknek, hogy a kardigán egy hírhedt gyilkosé volt, senki nem akarta többé felpróbálni a ruhadarabot. Egy másik kísérletben a résztvevőket arra kérték, hogy vágjanak szét egy nagyon értékesnek beállított fotót. Ezután egy értéktelen képpel kellett ugyanezt tenniük. A mérések kimutatták, hogy az értékesnek hitt kép összevágása nagyon rossz érzéseket keltett a résztvevőkben, míg a másik tönkretétele semmi effélét nem okozott bennük.
„Ezek a kísérletek azt bizonyítják, hogy az agyunk be van programozva a babonás, természetfeletti hitre.”, mondta Hood.