Melanchthon méltatása – ő a modern társadalom mintaképe

Létrehozás: 2009. november 05., 15:28 Legutolsó módosítás: 2009. november 05., 15:44

Bretten – A badi nyugalmazott püspök, Klaus Engelhardt a reformátor Melanchthon Fülöpöt (1497-1560) a modern társadalom páldaképeként emlegette. Az EKD Tanácsának korábbi elöljárója Németország tanítójának szerepét: iskolai és egyetemi reformjait és az egyház megreformálójaként betöltött szerepét egyaránt méltatta, amikor megnyitották Brettenben a Melanchthon-évet. Forrás: EKD.de

Philipp Schwarzerdtként született Melanchthon 1497 február 16-án a badi Brettenben, majd Luther Mártonnal együtt a reformáció egyik előrevivője volt. 1560 április 19-én halt meg és Wittenbergben Luther mellé temették el. A reformátor halálának 450. évfordulója lesz jövőre, ezért ünneplik a Melanchthon-évet.

Melanchthon számára a hit és a szekuláris kultúra összetartoztak, és a hite nem oldódott fel, a szekuláris kultúra pedig vallásilag nem idegenedett el – mondta Engelhardt. A reformáció az egyházakat akarta megtisztítani a hatalom és az állam befolyásától, most viszont a keresztényeknek az a feladata, és kötelessége, hogy felelősséget vállaljanak kultúrájukban és társadalmukban.

A tolerancia a legnagyobb kihívása a gyakran inteloráns társadalmunknak - tette hozzá engelhard, majd így folytatta: „Intoleráns, ha a muszlimokat agresszív és fundamentalista iszlamistákként látjuk vagy ha az iszlámot puszte politikai ideológiává kicsinyítjük. Viszont fordítva is igaz ez: intoleráns, ha a muszlimok a keresztényeket csak a keresztes háborúkra és a középkori kihágásokra redukáláják.”

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben