Megdobálták az imádkozó zsidókat a palesztinok
Jeruzsálem – Palesztinok kövekkel hajigálták meg a Templomhegyen imádkozó zsidó hívőket. Az izraeli rendőrségnek villanó gránátokat kellett bevetnie, hogy helyreállítsa a rendet. Forrás: FH
Micky Rosenfeld izraeli rendőrségi szóvivő elmondta, hogy amikor egy csoport zsidó hívő érkezett a jeruzsálemi óvárosban álló Templomhegyre, mintegy 150-en támadtak rájuk, köveket hajigálva. Az összetűzésben két rendőr és két palesztin könnyebben megsebesült.
Az óvárosi mecsetek minaretjeiből felhívások hangzottak el, hogy mindenki gyülekezzen a Mecsetek terén. Az izraeli rendőrség jelentős erőket vezényelt ki a térre, és lezárta a szektort.
A Templomhegy tetején terül el – a zsidók és a keresztények által is szent helyként tisztelt, de muzulmán kezelésben lévő – Mecsetek tere. E téren található a Szikladóm és az al-Aksza mecset, s alattuk húzódik a Siratófal. A teret a nap bizonyos óráiban nem muzulmánok is felkereshetik.
Az al-Aksza mecset a harmadik legfontosabb iszlám szentély a mekkai és medinai nagymecsetek után, éppen ezért a Mecsetek tere politikai-vallási szempontból az egyik legérzékenyebb része Jeruzsálemnek. 2000. szeptember 28-án éppen Ariel Saron akkori ellenzéki vezető e helyen tett látogatása volt az a szikra, amely lángra lobbantotta a palesztin felkelést, a második intifádát.
Izrael az 1967-es háborúban foglalta el a Templomhegyet, majd annektálta Kelet-Jeruzsálemmel együtt.
A vegyes lakosságú, izraeliek és palesztinok által lakott városok, így Jeruzsálem rendőrsége is riadókészültségben várja az engesztelés ünnepét, mert zavargásoktól tartanak.
A zsidó vallás legfontosabb, legszentebb és legnagyobb ünnepe, a jóm kippúr, az engesztelés ünnepe, népies nevén a hosszú nap, amely idén a mai naplementétől a hétfői naplementéig tart. Az engesztelés napja elnevezés arra utal, hogy a Mindenható megbocsátotta Izrael fiainak az aranyborjú imádásának bűnét.