Megbüntetik nézeteikért a katolikusokat az Egyesült Államokban?
Washington – Donald Wuerl, Washington D.C. érseke szerint az Egyesült Államokban egyre inkább azzal kell szembenézniük a katolikusoknak, hogy rájuk nem vonatkozik a véleményszabadság és nézeteiket „diszkriminatívnak” minősítik. Forrás: Magyar Kurír
Az érsek a Catholic News Agencynek adott interjújában kifejtette: előfordulhat, hogy a megváltozó légkörben a katolikus egyház egyszerűen nem lesz képes teljesíteni több misszióját.
Olyan jelenség kezd úrrá lenni az országon, hogy bizonyos témákkal kapcsolatban, legyen az a házasság vagy az élet értéke, a katolikusoknak szembe kell nézniük azzal, hogy nekik nincs joguk elmondani ezen témákban alkotott véleményüket, nem adhatnak hangot meggyőződésüknek és nem is élhetnek aszerint.
Ilyen kényes téma például a házasság definíciója. Miután Washington D.C. városi tanácsa elfogadta az azonos neműek „házasságát” anélkül, hogy arról megszavaztatta volna az állampolgárokat, a katolikus karitásznak le kellett állítania az örökbefogadást támogató programjait, mert a tanács arra kötelezte volna, hogy ne meggyőződésének megfelelően nyújtson támogatást, hanem az új szabályozás szerint: azaz diszkriminációnak számított volna, ha a karitász csak heteroszexuális, férfi-nő házasságokat támogat, és csak nekik hajlandó örökbe adni gyermeket.
„Ha az embernek más a véleménye, mint a többieknek, az felfogásuk szerint már diszkriminatív – mutatott rá az érsek. – Így aztán őt és a számára fontos intézményeket súlyosan bírálják, sőt egyenesen meg is büntetik.”
Wuerl szerint az egyensúly elvétése a vélemény- és vallásszabadság, valamint az „újonnan kreált” jogok közt a szekuláris társadalom, a szekularizáció következménye. Amint ez az egyensúly a vélemény- és vallásszabadság ellen fordul, mind személyes, mind intézményi szinten, a katolikus egyház olyan helyzetbe kerül, amilyenben még sosem volt az Egyesült Államokban. És mindez csak a jéghegy csúcsa – vélekedik a washingtoni érsek.
Mindennek a mélyén az áll, hogy megfeledkeznek a vallásos értékeknek, a vallásos hitnek és a vallásos intézményeknek az amerikai történelemben játszott fontos szerepéről – tette hozzá Wuerl.