Leutheusser-Schnarrenberger: A katolikus egyház megmozdult

Létrehozás: 2010. április 16., 10:20 Legutolsó módosítás: 2010. április 16., 11:00

Berlin – Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP) dicséretben részesítette a német katolikus egyházi képviselőket azért, hogy a szexuális zaklatások felderítésében késznek mutatkoznak. Forrás: dpa, epd, evangelikus.hu

„Sok minden megmozdult a katolikus egyházban” – mondta az igazságügyminiszter asszony pénteken a Deutschlandradio Kulturnak adott nyilatkozatában. Világosság vált, hogy az államügyészséggel szorosan együtt kell működni és az információkat minden részletre kiterjedően közölni kell. Ez döntő különbséget jelent az eddigiekhez képest, hiszen februárban a miniszterasszony még azt vetette az egyház szemére, hogy túl keveset dolgoznak együtt az állami hivatalokkal.

Leutheusser-Schnarrenberger azt sem zárta ki, hogy a katolikus intézményekben szexuálisan zaklatott áldozatokat kártéríteni fogják. Ehhez ugyan nincsenek még részletes elképzelések, és nehéz kérdés az is, hogy milyen esetekben történjen kártérítés, de a téma már az asztalon fekszik és ez rendkívül fontos – hangsúlyozta az FDP politikusa.

Az ezzel kapcsolatos kerekasztal beszélgetés egy hét múlva lesz és a zaklatási ügyek feldolgozásával, az állammal való együttműködéssel, a kártérítéssel és a prevencióval fognak foglalkozni – mondta a miniszterasszony.

A résztvevők között különböző társadalmi csoportok lesznek, köztük az áldozatok képviselői és azok a szergvezetek, akik az áldozatokkal már eddig is foglalkoztak.

Mint ahogyan arról már honlapunkon hírt adtunk, Leutheusser-Schnarrenberger csütörtökön találkozott a Német Katolikus Püspöki konferencia elnökével, Robert Zollitsch érsekkel és megegyeztek a szoros együttműködésben.

Glück paradigmaváltásról beszélt

A Német Katolikusok Központi Bizottságának elnöke (ZdK), Alois Glück, a katolikus intézményekben folyó paradigmaváltásról beszélt a szexuális visszaélésekkel öszefüggésben. Az ARD reggeli műsorában elmondta, hogy az egyházon belül az első számú szabály az volt, hogy védeni kell az egyházat.

„Ma már ezt a pápa és a püspökök is megkérdőjelezik. a középpontban ma már az áldozatok állnak” – magyarázta Glück, aki szerint alapvető feltétel ez ahhoz, hogy az egyházban kialakult válságot túléljék és az emberek bizalmát újra megnyerhessék.

A szexuális visszaélési ügyek lesz egyébként pénteken a központi témája a Német Katolikusok Központi Bizottságának tavaszi nagygyűlésén is. Itt Glück és a württembergi püspök, Gebhard Fürst fog rövid jelentéseket adni a helyzetről.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben