Kitálalt a szabadkőműves

Létrehozás: 2008. december 04., 16:16 Legutolsó módosítás: 2009. június 24., 09:38

Róma - Egy egykori szabadkőműves súlyos vádakkal illette a mozgalmat. A francia orvos, Maurice Caillet a katolikus Zenit hírügynökségnek vallott a politikai összefonódottságról és üldöztetésről. Forrás: idea.de

Kitálalt a szabadkőműves

Maurice Caillet

A jelenleg 75 éves francia orvos, aki 1970-től több mint 15 évig volt tagja a francia páholynak, a katolikus zarándokhelyre, Lourdes-ba való elmenetele után kilépett a rendből.

- Bár a szabadkőműveseknek valami egészen más istenképük van, mint a katolikus vallásé, mégis el kell ismerni, hogy rengeteg rituálénak katolikus eredete van. Lourdes-ban azonban megbizonyosodtam arról, hogy Isten beszélni akar velem és elhatároztam, kilépek a páholyomból és megkeresztelkedem. Elveszítettem az állásomat, és sokáig nem is praktizálhattam. Egy vezető szabadkőmáves elmagyarázta, hogy veszélyben lesz az életem, ha pert indítok. Sosem gondoltam volna, hogy neves közéleti emberek ilyet tennének, de a saját bőrömön kellett tapasztaljam ezt.

Caillet szerint a szabadkőművesek nem nem kis szerepük van a francia kormányzásban.
Az 1981-1996-ig elnökösködő Francois Mitterrand (1916-1996) kormányában 12 szabadkőműves volt, s még Nicolas Sarkozy mellett is ketten ott vannak.

Az orvos tapasztalatait a "Szabadkőműves voltam" című könyvben is kifejtette.
Írásában elmondja a szabadkőműves filozófia alapjait is, amely alapvetően minden dogmát elutasít és minden vallást egy szintre helyez. Istenre azz univerzum építőmestereként tekintenek, aki azonban nem avatkozik be az emberek dolgaiba.

A római-katolikus és az evangelikál egyházak a keresztény hitet és a szabadkőművességet összeegyeztethetetlennek tartják, az EKD azonban lehetségesnek tartja a szabadkőműves- és az egyháztagságot.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

Betalálni a jótékonyság és társadalomépítés világába

Elküldte yankele idő 2009. június 24., 01:58
A fentebb közölt cikket felháborítóan szélsőségesnek, és megosztónak tartom. Véleményem szerint a szabadkőművesség nyilvánvalóan, általánosan tapasztalható pozitívumait kellene megfogalmazni, mintsem a személyes sérelmeket túlmisztifikáló nagyzásokat egy távozó tollából. Érdemes lenne szerintem feltárni több, például evangélikus lelkész szabadkőműves életét, munkásságát, és felfedezni azt, hogy milyen támogatást, erőt, és stabil talajt biztosíthatott számukra a maszoniták közössége, és ezt miként formálhatták a társadalom javára. Javaslom például a Gaudeamus Gyermekotthon alakulásának történetét feltárni, talán kifejezetten bemutatva az egykori belső szabályzatát is. Talán némi betekintést lehet így nyerni a maszonizmus filozófiájába.

cikk

Elküldte Horváth-Bolla Zsuzsanna idő 2009. június 24., 09:42
Nem gondolom, hogy ilyen egyszerűen le lehetne söpörni ezt a cikket. A cikk maga tényeket tár fel, egy ember véleményét, vallomását írja le. Pont az utolsó mondatban hangzik el azonban az is, hogy a Németországi Evangélikus Egyház nem tart semmi kivetnivalót a szabadkőművességben.
Egy megjegyzés még: A Sztehlo Gábor által alapított gyermekotthon neve GAUDIOPOLIS volt.