Kárpátaljai templomok a Világörökség küszöbén
Kijev – A történészek úgy döntöttek, hogy bebizonyítják a világnak, hogy nem csak a grandiózus és hatalmas kultikus építmények érdemlik meg a kulturális örökség címet, mint például a kijevi Pecserszk kolostor vagy épp a kijevi Szófia székesegyház. A UNESCO tervbe vette, hogy kilenc egyedi, nyugat-ukrajnai fatemplomot a védelme alá vesz. Forrás: kitekinto.hu
„A múlt év végén Ukrajna és Lengyelország képviselői több tucat templomot vizsgáltak meg a Kárpát-térségben a határ mindkét oldalán. Még ebben a hónapban kérni fogják a UNESCO-tól, hogy a kiválasztott templomok felkerüljenek a világ épített kulturális örökségének listájára. Mindkét ország nyolc templomot választott ki. Ukrán részről a választott templomok egyik gyöngyszeme a Szentlélek templom, amely 1598-ban épült Rohatyinban, az Ivano-Frankivszki területen” – mondta Bohdan Jaris, a területi államigazgatási hivatal sajtófőnöke.
A Szentlélek templomot XVIII. századi egyedi barokk ikonosztázok, valamint XVI–XIX. századból származó ikonok díszítik. Az ikonosztázok magas művészeti értékéről az tanúskodik, hogy a XIX. század 20-as éveiből származó, Mihály arkangyalt és Melkisédeket ábrázoló ikonokat kiállították Bécsben, a Nemzetközi Művészeti Kiállításon.
Ily módon a lembergi és a kárpátaljai terület templomai jó hírét kelthetik Ukrajnának az egész világon. Például a Drohobicsban található Szent György templom, a Potelicsben található Szentlélek templom, a Matkov faluban lévő Szűz Mária székesegyház, illetve a Zsovka városában lévő Szentháromság templom. Kárpátalján a Szent Mihály tiszteletére felszentelt uzsoki fatemplom, valamint a Kőrösmezőn lévő Felmagasztalás templom nevezetes.
A világörökségi listára a fatemplomokat véglegesen 2012-ben fogják bejegyezni.