Kik és hogyan választják meg a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület új püspökét? – Kissné Kárász Rózsát kérdeztük

Létrehozás: 2010. október 04., 12:28 Legutolsó módosítás: 2010. október 04., 12:35

Budapest – Ittzés János püspök megbízatása 2011. júniusában lejár, püspök úr nyugdíjba vonul. 2010-2011 folyamán elindul a püspökválasztás folyamata. Erről Kissné Kárász Rózsát, egyházkerületi másodfelügyelőt, a jelölő és szavazat számláló bizottság elnökét kérdeztük. Szöveg: Menyes Gyula (A püspökválasztásról korábban már olvashattak a Dunántúli Harangszóban (2010/9) és az Evangélikus Életben (2010. 09. 26.) is.)

– Miért most kerül sor a püspökválasztásra?

– Magyarországi Evangélikus Egyház törvényei jogilag meghatározzák a püspöki szolgálatot. Ezen törvényi előírások értelmében a Nyugati (Dunántúli) Egyházkerületben jelenleg szolgálatban álló Ittzés János püspök úr megbízatása 2011. júniusában lejár, a püspök nyugdíjba vonul.

– Kik választják meg az új püspököt?

– A megüresedő szolgálati helyre az egyházközségek tagjai választanak új püspököt. Választási és szavazati joga annak a nagykorú egyházközségi tagnak van, aki szerepel az egyházközségi választói névjegyzékben. A püspökválasztás során, az egyházkerület területén lévő egyházközségek tagjai közvetlenül választanak. Minden egyházközségnek egy szavazata van, amennyiben az egyházközségben díjlevél alapján fenntartott több lelkészi állás van, akkor azok számával megegyező, de legfeljebb három szavazat illeti meg a gyülekezetet, amennyiben a lelkészi állás betöltött.

– A folyamatot megelőzi a jelölési eljárás. Ez mikor kezdődik?

– November elsején kezdődik a jelölési eljárás, amelyet a kerületi jelölőbizottság tagjai folytatnak le. (Tagok: Fejér-Komáromi Egyházmegye: Kissné Kárász Rózsa, Győr-Mosoni Egyházmegye: Rácz András, Somogy-Zalai Egyházmegye: Deme Dávid, Soproni Egyházmegye: Böjtös József, Vasi Egyházmegye: Dr. Illés Gábor, Veszprémi Egyházmegye: Henn László.)

A jelölési eljárást a 2010. évi IV. törvény, szabályozza, amely módosítja a korábbi 2005. VII. törvény 40. § (3) törvényt, és kimondja: „püspökválasztás esetén a megbízatás lejárata előtt nyolc hónappal kezdődik a jelölőbizottság munkája” esetünkben ez 2010. november 1-t jelent.

– Hogyan gyűjtik az ajánlásokat?

– A 2005. évi VII. törvény 20. §-a szerint a jelölőbizottságok az egyházközség tagjaitól gyűjtenek ajánlásokat úgy, hogy az egyházmegyei jelölőbizottság megkeresi az illetékes egyházközségek presbitériumait, az egyházkerületi és az országos jelölőbizottság pedig az illetékes egyházmegyék presbitériumait keresik meg, de a jelölőbizottságot bármely érintett egyházközségi tag közvetlenül is felkeresheti ajánlásával.

– Mikorra fejeződik be a választási folyamat?

– Mivel a novembertől júniusig tartó időszakra esnek a legnagyobb egyházi ünnepeink, (advent, karácsony, virágvasárnap, húsvét, pünkösd, az egyetemes imahét és sok helyen a konfirmációi ünnepség is) így a legtöbb szolgálat időszaka ez. Tekintettel erre, a jelölő,- és szavazatszámláló bizottság a határidőket szeretné úgy kijelölni, hogy a választások húsvétig befejeződjenek.

– Mik a püspökké választhatóság feltételei?

– Az egyházmegyék presbitériumától kérjük majd az ajánlásokat, egy-egy egyházmegye legfeljebb két személyt javasolhat, a választhatóság kritériumát szem előtt tartva. A 2005. évi VII. törvény XVI. fejezet 36. §-a szerint: a püspökké választhatóság feltétele legalább 15 év lelkészi, ebből 5 év gyülekezeti szolgálat, és be nem töltött 60. év.

– A jelölteknek is nyilatkozniuk kell az ajánlásról…

– Igen. Az egyházmegyéktől november elején beérkező ajánlásokat a bizottság tagjai összesítik, ellenőrzik, majd felkeresik a jelölteket, és nyilatkozatot kérnek tőlük a jelöltség vállalásáról. A jogszabályban meghatározott feltételeknek megfelelő, és a jelölést elfogadó személyek nevével a bizottság összeállítja a jelöltlistát, amelyet írásos indoklással a kerületi közgyűlés elé terjeszt.

– Mikor lesz végleges a jelöltek névsora?

– Terveink szerint január legelején lesz egy rendkívüli közgyűlés, amely véglegesíti a jelöltek névsorát.

– A püspökjelöltek bemutatkozására mikortól lesz lehetőség?

– A püspökjelöltek bemutatkozására január közepétől, március közepéig lesz lehetőség, az egyházmegyék által szervezett találkozók keretében. Az esperes testvérektől kérjük, hogy koordinálják, szervezzék a találkozási lehetőséget, hogy a szavazásnál a gyülekezeti tagok megfontolt, felelősségteljes döntést hozhassanak.

– Hogyan zajlik majd a szavazás és mikor kerül sor a választásra?

– A választásra jogosult egyházközségek elnökségeinek megküldjük a püspökjelöltek véglegesített névsorát, valamint a szavazásra kijelölt időpontról is értesítést küldünk. A választó közgyűlést az egyházközségekben a megjelölt, 10 napos intervallumon belül kell megtartani, amely két vasárnapot is magában foglal. Erre terveink szerint 2011. márciusában kerül sor.
Az egyházközségi közgyűlés jegyzőkönyvbe foglalt szavazatát, – a szigorú tartalmi és formai követelményeknek megfelelő formában, és határidőben, – várjuk az egyházközségek elnökeitől.

– Mikor lesz érvényes a választás?

– A választás akkor lesz érvényes, ha a szavazásra jogosult egyházközségek kétharmada érvényes szavazatot ad le, és akkor lesz eredményes, amennyiben az egyik jelölt megkapja az érvényes szavazatok több mint felét. Amennyiben a választás eredménytelen, második fordulót kell tartani. A pontos időpontokról az értesítést majd az egyházmegyék- és egyházközségek elnökségeinek küldjük, és kérjük, hogy tájékoztassák majd erről a gyülekezeti tagokat. Különösen is arra kérjük a testvéreket, hordozzák imádságban egyházkerületünk minden szolgálatát, és szolgálóját, minden tevékenységet, különösen is a püspökválasztás során elénk kerülő feladatokat, hogy az egyház javára és Isten dicsőségére történjék.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben