Felháborodást okozott a bajor egyházi nyilatkozat
München – Nyugtalanságot váltott ki Németországban az a nyilatkozat, amelyet a Bajor Evangélikus Egyház négy vezető szerve közösen adott ki a zsidó-keresztény viszonyról. Mint ismeretes, novemberben a tartományi zsinat, a tartományi püspök, a tartományi zsinati bizottság és a tartományi egyháztanács nyilatkozatában a zsidó gyülekezetek támogatására kötelezte el magát. Forrás: idea.de
A nyilatkozatban többek között kifejtik, hogy „elképzelhetetlennek tartják azokat a missziókat, amelyek a zsidóság kereszténnyé tételét célozzák meg”. A kijelentés ellen azonban több mint 100 lelkész, esperes, és teológiai professzor emelte fel a szavát és nyílt levélben fordultak január 26-án az egyházi vezetőséghez.
Véleményük szerint a vezetőség nem csak hogy elzárkózik a kereszténység terjesztése elől, de az evangéliumokban a zsidósággal szemben megfogalmazott követelményeket is semmibe veszi.
Ez ellentétben áll azonban az első keresztények által megfogalmazott hittételekkel, és azzal, ami az apostolok számára annakidején magától értetődő volt, hogy „arról meséljünk, amit láttunk és hallottunk” (Ap. Csel. 4,20).
Ha a nyilatkozatban megfogalmazottak igazak, akkor el kellene utasítani azon zsidókat is, akik szeretnének megkeresztelkedni? A tiltakozók szerint ez nem lehetséges, hiszen terjesztenünk kell a hitet a zsidók között is.
A nyilatkozatban szerepelt az is, hogy a zsidókat egyfajta "messzianisztikus közösségnek" kell tekinteni, ám a felháborodók hangsúlyozzák, hogy csak a Jézus Krisztusban hívő zsidók a mi testvéreink és egyedül Jézus Krisztus teste az, amely összeköti a zsidóságot és a keresztényeket. A Szentháromság Istenbe vetett hit a keresztény önértelmezés alapkérdése.
A tiltakozó levelet többek között Walter Sparn, Manfred Seitz (Erlangen) és Hans Schwarz (Regensburg) professzorok is aláírták, valamint Albrecht Fürst bankár (Castell bei Würzburg). A tiltakozást Martin Fromm (Rüdenhausen bei Schweinfurt) lelkész szervezte.