Eltüntetik Görögországban a vallási jelképeket?

Létrehozás: 2009. december 01., 09:44 Legutolsó módosítás: 2009. december 01., 09:47

Athén – Egy emberi jogi csoport el akarja tüntetni a görög iskolákból és más középületekből a vallásos jelképeket. Forrás: atv.hu

A görög Helsinki Monitor csoport kampányához Olaszországból vette a példát. Egy olasz anya ugyanis beperelte gyermeke iskoláját, hogy vegyék le az összes keresztet a falakról, mert azok úgymond diszkriminálóak, és ellenkeznek a szekuláris alapelvekkel. Az Emberi Jogok Európai Bírósága pedig neki adott igazat, és ítéletében kimondta, hogy az olasz állami iskolákban kitett keresztek megsértik a vallásszabadságot.

Az olasz kormány elfogadta a döntést, ami óriási felháborodást okozott, mind vallási, mind politikai és társadalmi szinten. A döntés ellenzői szerint ugyanis a hasonló kezdeményezések célja a kereszténységhez kapcsolódó jelképek, hagyományok teljes, szisztematikus eltűntetése a közéletből.

Görögországban, ahol a lakosság többsége ortodox keresztény, több évtizede lógnak keresztény jelképek az iskolák és bíróságok falain. A görög Helsinki Monitor csoport nem vallásos, bevándorló tagja azonban az ombudsmantól a jelképek eltüntetését kérte, egyik társa pedig a reggeli imák beszüntetését az iskolákban, és a bíróságok vallásos esküszövegeinek eltörlését.

Érvrendszerük az olasz esethez hasonlóan a diszkrimináción, és a vallásszabadság megsértésén alapul. A görög katolikus egyház azonban cáfolta mindezeket. A vallás szerintük ugyanis szorosan hozzátartozik Görögország kultúrájához és történelméhez.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben