Elkezdődött az LVSZ Nagygyűlés előkészítő konzultációja – „Európa vendégszeretőbb legyen” – mondta Noko főtitkár

Létrehozás: 2010. március 14., 10:57 Legutolsó módosítás: 2010. március 14., 10:59

Pozsony – „Európa olyan, mint egy szupermarket, legalábbis a gazdasági erejét illetően. Mit jelent ez a lutheránus egyházak számára, milyen potenciáljuk van az európai keretek között?” – tette fel a kérdést dr. Ishmael Noko, a Lutheránus Világszövetség főtitkára, az LVSZ Nagygyűlésének előkészítő konzultációján, amelyet az európai régió számára március 13. és 17. között rendeznek meg Pozsonyban. A Magyarországi Evangélikus Egyházat Pángyánszky Ágnes és Kalit Eszter képviselik a rendezvényen. Forrás: LWI, evangelikus.hu

Noko szerint ezekről a kérdésekről a Lutheránus Világszövetség XI. Nagygyűlésén is beszélgetni kell majd, ezáv júliusában, Stuttgartban.

Mint ahogyan arról hírt adtunk, most Pozsonyban 35 európai LVSZ-tagegyház képviselői gyűltek össze.

„Vajon Európa erős vár lesz-e? A migráció kérdésére milyen választ fog tudni adni ez a régió? – kérdezte Noko főtitkár. – Európának vendégszeretőbbnek kell lennie, mert ez szükséges az alkotó térhez, amelyre a vallásközi párbeszédben is szükségünk van.”

A főtitkár szerint a lutheránus egyházaknak párbeszédet kellene folytatniuk a speciális helyzetben lévő kisebbségi egyházakkal, tanulniuk kellene egymástól a diakóniai kihívások terén. Véleménye szerint az egyházaknak mintát kellene kínálniuk arra, hogyan kell az etikai és morális kérdésekben állást foglalni. Az igazságosság kérdésében az LVSZ főtitkára erősebb impulzusokat várna Európából.

Noko beszédében az egyházakat öt kategóriába sorolta: a történelmi reformáció egyházai, a kivándorolt egyházak (USA), a misszionáló egyházak, amelyeknek pietista tradícióik vannak, a helyi missziók során létrejött egyházak és a migrációs mozgás miatt keletkezett egyházak.

„Jézus Krisztus halálának és feltámadásának kegyelméből lettünk Isten gyermekei. Együtt menjünk hát a közös úton, a stuttgarti gyűlésünk felé” – zárta szavait Noko.

„Bölcsesség és Isten áldása legyen velünk, hogy a Miatyánk kérése, amelyben a mindennapi kenyerünket is kérjük, keresztény tartalommal telhessen meg” – kezdte bevezetőjét a vendéglátó, szlovák vezető püspök, Miloš Klátik, aki üdvözlő szavaiban kitért egyháza rendszerváltás utáni fejlődésére is: „Egyházunk érzi, hogy az embereket a jólét nem feltétlenül vezeti Istenhez. Ezért feltétlenül szükséges az, hogy a mai világban az emberek felé értékeket közvetítsünk.”

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben