Elítélte az Európai Parlament a keresztények elleni erőszakot
Strasbourg – Elítélte az Európai Parlament csütörtökön a Közel-Keleten, Pakisztánban, Nigériában, valamint a Fülöp-szigeteken keresztények ellen elkövetett erőszakcselekményeket. A témáról a strasbourgi plenáris ülésen elfogadott állásfoglalás bírálóan nyilatkozik arról, hogy a vallást politikai konfliktusokban eszközként használják fel. A képviselők olyan uniós stratégia készítésére is felszólítottak, amely erőteljesebben kiáll a vallásszabadság jogának gyakorlása mellett, és eszközöket határoz meg azon államok ellen, amelyek tudatosan elmulasztják a felekezetek védelmét. Forrás: MTI
Az EP strasbourgi épületének udvarán előző este gyertyagyújtással egybekötött megemlékezést is rendeztek az egyiptomi keresztényeket sújtó merénylet ártatlan áldozatairól.
A rendezvényt Jerzy Buzek EP-elnök nyitotta meg, azon mások mellett Tőkés László erdélyi képviselő, az EP egyházi és vallási ügyekkel megbízott alelnöke szintén gyertyát gyújtott a koptok iránti közösségvállalás és együttérzés jeleként.
Tőkés László az állásfoglalás plenáris vitájában elmondott felszólalásában kifogásolta, hogy míg Európa az unión kívüli, úgynevezett harmadik országokból származó muszlimokat messzemenően befogadja, az illető országokban „valóságos szent háború” folyik a keresztények ellen. Nagyra értékelte az alelnök, hogy Orbán Viktor kormányfő a soros EU-elnökség prioritásai között sorolta fel az üldözött keresztények megvédelmezését.
Mint ismeretes, Orbán Viktor miniszterelnök 2010. január 19-én, az Európai Parlament plenáris ülése előtt tartott beszédében, a vallásszabadságról és a keresztényüldözések elleni fellépésről szóló, közös európai állásfoglalás tervét jelentette be. Az Európai Unió elnökeként felszólaló kormányfő a prioritásokat taglaló beszédében egyértelmű és határozott állásfoglalás elfogadására szólított fel a vallásszabadság kérdéséről és a keresztényüldözések ellen.