Berlini tézisek – Nemzetközi Keresztyén-Zsidó Tanácskozás 29 ország részvételével

Létrehozás: 2009. július 14., 11:51 Legutolsó módosítás: 2009. július 14., 11:54

Berlin – 140-en vettek részt 29 országból Berlinben 2009. július 5-10. között azon a tanácskozáson, amelynek főtémája „Itt az ideje az újra elkötelezettségnek” volt. A Nemzetközi Keresztény Zsidó Tanács ezévi összejövetelének a II. világháború kitörésének 70. évfordulójára való emlékezés adott hátteret, hiszen Berlin volt az a hely, ahol döntöttek a háború megindításáról, és amelynek borzalmas eseménye volt a Holokauszt is, amely a zsidóság megsemmisítését jelentette. Forrás: reformatus.hu / Tamás Bertalan

Az ülésen egy 12 pontból álló iratot fogadtak el Berlini tézisek néven, amely a zsidókhoz és keresztyéneknek szól a világ minden pontján:„Itt az ideje az újra elkötelezettségnek – új kapcsolatok építése zsidók és keresztyének között”. Az iratot 22 ország keresztyén-zsidó tanácsának képviselői írták alá.

A Magyarországi Tanács nevében Tamás Bertalan református lelkész, a tanács főtitkára. Az irat fontosságát dr.Wolfgang Huber berlini püspök, a Német Protestáns Egyházak Szövetségének /EKD/ elnöke méltatta. Az ünnepélyes ceremónián jelen volt dr.Wolfgang Schäuble, Németország belügyminisztere is és a különböző felekezetek vallási vezetői.

A Berlini 12 pont keresztyénekhez és zsidókhoz egyaránt fordul, hogy csatlakozzanak azokhoz a folyamatos erőfeszítésekhez amellyel eltüntethetik az egymás iránt tanusított ellenszenvet és torzképet és erősítsék meg azokat a kötelékeket,amely egymáshoz fűzi őket. Kéri a keresztyéneket, hogy harcoljanak a vallási, faji és minden más alapú antiszemitizmus ellen bibliai,liturgiai és kateketikai alapon. Imádkozzanak Jeruzsálem békéjéért! A zsidókat arra kéri, hogy ismerjék el a késő XX. századi erőfeszítéseket, amelyek a zsidósághoz való jó viszony javításáért történtek. Arra is kéri a zsidókat,hogy tegyenek különbséget az Izraelre és az antiszemitizmusra irányuló kritikák között és támogassák Izrael államát az alkotmányban vállalt kötelezettségei teljesítésében, egyenlő jogokat biztosítva a vallási és etnikai kisebbségeknek, beleértve a keresztyéneket is a zsidó államban, valamint az izraeli-palesztin konfliktus békés és igazságos feloldásában.

A konferencia kiemelkedő eseménye volt a Német Keresztyén Zsidó Együttműködési Szervezet megalakulásának 60. évfordulója. Az ünnepélyes megemlékezésre július 7-én került sor a Francia Dómban/Hugenotta templom/, amelyen részt vett Angela Merkel német kancellár is.

A Berlini Konferencia jó lehetőséget és példát mutatott arra, hogy mennyire időszerű a két nagy vallási közösség együttműködése és milyen fontos egyházi és politikai vezetők elkötelezettsége és támogatása, amely a vallások közötti barátságot és együttműködést szolgálja, hogy minden istenhivő minden körülmények között tisztelje egymást és fogadják el egymás másságát és méltóságát és dolgozzanak együtt a szociális igazságosság megteremtéséért a természet megőrzéséért egy globális társadalomban.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben