Befejeződött a német protestánsok zsinata
Hannover – 2010. november 10-én befejeződött a Németországi Protestáns Egyház (EKD) Zsinata, amelynek egyik csúcseseménye az új tanácselnök, Nikolaus Schneider megválasztása volt. Forrás: epd, evangelisch.de, evangelikus.hu
Schneider, akit már most szociális püspökként emlegetnek, nem hagyott kétséget afelől, hogy ő a megfelelő ember a posztra, hiszen a Margot Käßmann lemondása óta eltelt mintegy nyolc hónapnyi próbaidőben az atomenergia, az afganisztáni bevetés, az igazságosság, a preimplantációs diagnosztika témáiban mind-mind megfelelően nyilatkozott és ezzel megalapozta a személye iránti bizalmat.
Schneider azonban tudja azt is, hogy sok társadalmi kérdésre a protestánsok más és más pozíciókból tekintenek, ezért különösen politikai kérdésekben szóló vélemény hangoztatása helyett mindig csapatjátékosnak bizonyult.
Számos folyamat előtt áll az EKD, hiszen a tagok számának csökkenése, a gazdasági válság hatásai, a csökkenő bevételek mind-mind kihívások elé állítják a német protestánsokat. Épp ezért Schneidernek sok feladata lesz, amelyhez egyaránt mozgósítani kell majd a lelkészeket, az önkénteseket és a gyülekezeti tagokat is.
A zsinat utolsó napján már nem határozott sok mindenről. A lényeget illetően egyöntetű döntés született az egységes szolgálati szabályzatot illetően, amely 22 ezer német lelkész munkaköréről szól. Ezzel az egységesítéssel szeretnék a jogi hézagokat, szétforgácsolódást áthidalni, a tartományi egyházak szabályozásának sokfélesége között a föderálisan szervezett protestantizmusban, hogy ezzel az egyházi struktúrákat is csökkentsék.
Kihívást fog jelenteni egyébként az EKD számára a 2015-ös év, amikor is öt püspök is nyugdíjba fog vonulni, akik jelenleg még az EKD vezetőségébe tartoznak. Generációs váltásra fog tehát sor kerülni, ami bennfentesek szerint egyáltalán nem lesz baj, két évvel a 2017-es reformációs jubileum előtt.