Barack Obama kapta a Nobel-békedíjat
Oslo – Washington – Barack Obama amerikai elnöknek ítélték oda az idei Nobel-békedíjat – jelentették be pénteken Oslóban. A norvég Nobel-békedíj Bizottság indoklása szerint a 2009 januárjában hivatalba lépett amerikai elnöknek „a nemzetközi diplomácia megerősítéséért és a népek közötti együttműködés elősegítéséért tett erőfeszítéseit” ismerték el a kitüntetéssel. Obama amerikai elnökként „új légkört teremtett a nemzetközi politikában. A multilaterális diplomácia ismét központi szerepet kapott, és hangsúlyosabbá vált az ENSZ, illetve más nemzetközi szervezetek munkája” – mondta a bizottság elnöke. A testület különösen nagyra értékelte Obamának a nukleáris leszerelés előmozdítása érdekében végzett tevékenységét. Forrás: MTI
„Különleges ritkaság, hogy valakinek ilyen nagy mértékben sikerüljön felkeltenie a világ figyelmét és ilyen nagy reményt tudjon adni az embereknek. Obama diplomáciája azon az elven alapul, hogy a világ vezetőinek a többség által elfogadott értékeken alapuló politikát kell folytatniuk” – méltatta a bizottság elnöke a díjazottat, akit kevesebb mint 9 hónappal ezelőtt iktattak be hivatalába.
„Mindazzal, amit Obama eddigi elnöksége alatt tett, bőven kiérdemelte a Nobel-békedíjat. (...) A bizottság 108 éve éppen azt a hozzáállást igyekszik megerősíteni, amelynek jelenleg Obama elnök a fő szószólója” – szögezte le Jagland.
Utalt arra, hogy a kitüntetésről határozó norvég bizottság már korábban is próbált a díj odaítélésével még lezáratlan béketeremtő erőfeszítéseket ösztönözni és támogatni. Ilyen megfontolásból tüntették ki például 1971-ben Willy Brandt volt német kancellárt, illetve 1990-ben Mihail Gorbacsov egykori szovjet pártfőtitkárt. A 10 millió svéd koronával (1 millió euró) járó békedíj az egyetlen a Nobel-díjak közül, amelynek odaítéléséről Norvégiában, nem pedig Svédországban döntenek. Barack Obama december 10-én veheti át a kitüntetést Oslóban.
Az elnök elmondta: mélyen megtisztelve érzi magát, és az elismerést úgy tekinti, mint cselekvésre való felhívást a XXI. századi kihívások kezelésére.
Obama úgy fogalmazott: nem érdemli meg, hogy a Nobel-békedíjjal kitüntetett meghatározó személyiségek társaságába került, és az elismerést nem saját érdemeinek elismeréseként kapta. A washingtoni Fehér Ház rózsakertjében tartott rögtönzött sajtótájékoztatón arról beszélt: a neki odaítélt Nobel-békedíj szerinte az amerikai vezető szerepnek a megerősítése azokban a törekvésekben, amelyek minden népet jellemeznek.
Az Egyesült Államokban mindenkit, még a Fehér Házat is meglepte a hír, hogy Barack Obama amerikai elnök kapta az idei Nobel-békedíjat. A kritikusok korai és abszurd döntést emlegetnek.
Az ABC kiemelte, Obama a harmadik hivatalban levő amerikai elnök, aki ebben a kitüntetésben részesült. A televízió szerint a Fehér Házat olyannyira meglepetésként érte a hír, hogy két vezető tanácsadó első reakciójában még viccelődött is. Egyikük azt kérdezte: „ez ugye nem április 1-jei tréfa? Másikuk a tv-adó érdeklődésére szenvtelenül úgy reagált: „ez remek”.
A CNN szerint Obama neve ugyan felmerült a díj kapcsán, de sok oslói megfigyelő úgy ítélte meg, még túl korai, hogy neki ítéljék oda a rangos elismerést. Obama mindenesetre nem volt a legesélyesebbek között, és Oslóban, a bejelentéskor, az újságíróknak szinte elakadt a lélegzetük.
A The Washington Post című lap ugyanezt emelte ki, hozzátéve, legutoljára 90 éve kapta meg hivatalban levő amerikai elnök az elismerést. Obama elődeit azonban második elnöki periódusukban, jelentős diplomáciai eredmények után tüntették ki. Woodrow Wilson 1919-ben kapta meg a díjat a Népszövetség megalapításában, valamint a versailles-i békeszerződés megformálásában való közreműködéséért. Theodore Roosevelt pedig 1906-ban lett Nobel-békedíjas az orosz-japán háború tárgyalásos lezárásában végzett munkájáért.
A The New York Times szerint Obama kitüntetése „elképesztő meglepetés”. „Egyáltalán nem is egyeztettünk ez ügyben” – idézte az újság Rahm Emanuel kabinetfőnököt. Az amerikai sajtó megjegyezte: az elnök kevesebb, mint két héttel a február 1-jei nevezési határidő előtt foglalta el hivatalát.
A konzervatív média egy része értetlenségét fejezte ki Obama kitüntetése kapcsán. A Drudge Report portál olyan véleményt idézett, hogy az elismeréssel inkább Obama ígéretét, mint teljesítményét tüntették ki: célkitűzéseinek megvalósítását otthon és külföldön éppen csak elkezdte, nemhogy befejezte volna. „Nem volt még olyan kimagasló győzelmi pillanata, amely igazolni látszana a Nobel-bizottság merész döntését” – fogalmazott egy elemző, hozzátéve, hogy Obama még a saját légkörvédelmi javaslatát sem tudta elfogadtatni a kongresszusban.
A híroldal olyan véleményt is idézett, hogy Obama abszurd kitüntetése a Nobel-békedíj kigúnyolása. Egy arab kommentár szerint Obama Nobel-békedíja „kínos tréfa”; az amerikai elnök nem érdemli meg a kitüntetést, sem Irak, sem Afganisztán problémája még nincs megoldva (...) „a változás embere egyelőre nem változtatott meg semmit”.