Az iraki keresztények szerényen ünneplik a karácsonyt
A közelmúltban Irakban történt, keresztények ellen irányuló támadások miatt sem Bagdadban, sem Moszulban, sem Kirkukban nem tartják meg a karácsonyi éjféli misét. Biztonsági okokból a templomokat sem díszítik fel, szentmisét csak napközben tartanak, a legnagyobb egyszerűséggel. Forrás: Magyar Kurír
Irakban a keresztények között nagy a szomorúság és az aggodalom a fiatalok jövőjét illetően, akik már két hónapja nem járhatnak egyetemre. A kormány semmiféle segítséget nem ígér a keresztények védelmével kapcsolatban.
Kirkukban valamivel kedvezőbb a helyzet, mint a fővárosban – olvasható az AsiaNews hírügynökség beszámolójában. Ám ott is további merényletek fenyegetik a keresztényeket.
„Ezek a tények kényszerítettek minket arra a döntésre, hogy hét évvel a háború kezdete után első alkalommal ne tartsuk meg karácsony vigíliáján az esti szentmisét és semmiféle ünnepi összejövetelt. Biztonsági okokból már hetek óta nem tartunk szentmiséket, kivéve a délelőttöket és a szombat délutánt. Pillanatnyilag a hitoktatást, a hittanórákat is felfüggesztettük. Nincs jogunk ahhoz, hogy kockáztassuk az emberek életét, még akkor sem, ha minden plébániát őrök védelmeznek. A keresztények könnyű célpontok. Idén is a békéért fogunk imádkozni” – nyilatkozta az AsiaNews hírügynökségnek Louis Sako érseke, majd hozzátette: „karácsonyi homíliámban az összecsapásokról, a problémákról fogok szólni, de a karácsony ennek ellenére is a remény üzenetét hozza el nekünk. Nyilvánvaló, hogy az ég és a föld két különböző, egymástól eltérő valóság. Karácsonyt az ártatlanok lemészárlása, az aprószentek ünnepe követi. Nekünk irakiaknak a karácsony öröme és reménye a fájdalommal és vértanúsággal kapcsolódik össze. A béke számunkra feladat, amelyet a jóravaló embereknek kell megvalósítaniuk. Mi keresztények, ha valóban keresztények kívánunk lenni, és befogadjuk karácsony üzenetét, akkor a béke, az egyetértés tanítómestereivé kell válnunk az irakiak között” – zárta nyilatkozatát Kirkuk káld érseke.
A Vatikáni Rádiónak Sameer Maroki, az iraki Erbil domonkos rendházának szerzetese elmondta, hogy számos fenyegetést követően közösségük is a moszuli kolostor elhagyására kényszerült. A fenyegetések névtelenül érkeznek és sok esetben pénzt követelnek. A névtelen fenyegetők olykor úgy lépnek fel, mint a szegények képviselői. A helyzetet az is súlyosbítja, hogy a politika nem törődik a néppel. A támadásokat nemcsak ellenünk követik el, muzulmán testvéreink szintén szenvednek – mondta a domonkos szerzetes. Az államnak párbeszédet kell kezdeményeznie egy olyan helyzet megteremtésérért, amelyben a törvény uralkodik, mindenki felelősséget vállal, szerepet és helyet kap a társadalomban. Nincs külön megoldás csak a keresztények számára, mivel ugyanahhoz az országhoz tartozunk és testvériségben kívánunk élni mindenkivel, azzal a feltétellel, hogy jogaink érvényt kapnak. Sajnos jelenleg nagyon zavarosak a körülmények. Ha telefonálunk a rendőrségre, segítséget kérve, a rendőrök félelemből visszautasítják; viszont, ha nem fordulhatunk a rendőrséghez, akkor ki véd meg bennünket? – tette fel a kérdést aSameer Maroki.
Mi, keresztények, békés emberek vagyunk, egyetlen fegyverünk van: a szeretet. Mindannyian, keresztények és muzulmánok, egy országhoz tartozunk, ezért együtt kell, hogy megvédjük és tiszteljük egymást – mondta a Vatikáni Rádiónak adott interjújában Sameer Maroki, iraki domonkos szerzetes.