Az indiai keresztények állami védelmet kérnek
Új-Delhi - Az indiai keresztények különleges védelmet kértek a kormánytól a karácsonyi ünnepi szertartások idejére. Forrás: MTI
Az indiai katolikus és evangélikus egyház közös nyilatkozatban fordult Manmohan Singh miniszterelnökhöz és Palaniappan Chidambaram belügyminiszterhez, hogy tegyenek lépéseket a vallási erőszak megfékezése érdekében - jelentette az AsiaNews ómai hírügynökség december 15-én. Az előterjesztést Vincent Michael Concessao, Újdelhi érseke és Taranath S. Sagar metodista püspök is aláírta.
A két egyházfő mély aggodalmát fejezte ki az indiai Orissa államban élő keresztények helyzete miatt. Emlékeztettek a 2007 karácsonyán elkövetett merényletekre és hindu szésőségesek hat hétig tartó terrortámadásaira, azt követően, hogy fegyveresek meggyilkolták Swami Laxanananda Saraswati hindu vezetőt és néhány követőjét. India és Orissa állam vezetőihez folyamodnak segítségért, azonnali intézkedésüket kérve, hogy akadályozzák meg a keresztények karácsonyi szertartásait veszélyeztető erők erőszakos cselekedeteit.
A keresztény vezetők felhívását a Vishva Hindu Parishad (Vhp) nevű fundamentalista szervezet ultimátumával egyidőben hozták nyilvánosságra. A hindu szélsőségesek demonstrációt és sztrájkot hirdetettek arra az esetre, ha december 15-éig nem tartóztatják le a Laxmananda meggyilkolásáért felelős személyeket. Az indiai hatóságok szerint maoista gerillák vonhatók felelősségre a merényletért, a hindu fundamentalisták azonban a keresztényeket vádolják a gyilkossággal.
Az üldözöttekkel való szolidaritásra szólított fel több katolikus püspök. A fényűző ünnepi díszítés és a túlzott fogyasztás helyett az Orissa államban élő üldözött keresztényeket kell segítenünk - nyilatkozta a Telesphore Placidus Toppo bíboros, Ranchi érseke, az indiai püspöki konferencia egykori elnöke.
Különösen Kandhamal kerületben élő keresztény kisebbséget fenyegetik további merényletek. „A keresztények lakta házakat a földdel tették egyenlővé, ezrek menekültek a környező erdőkbe. Új otthonra s így adományokra van szükségük. Oswald Gracias bíboros, Bombay érseke is a visszafogottság mellett emelt szót, hivatkozva az országban uralkodó feszült helyzetre, a közelmúlt erőszakos cselekményeire, melyek során 170-en vesztették életüket és 300-an sebesültek meg.