Az idén is megrendezik a vallási témájú képregények versenyét Franciaországban

Létrehozás: 2010. március 12., 11:31 Legutolsó módosítás: 2010. március 12., 11:33

Angoulême– Az Angoulême-ben minden évben megrendezett Nemzetközi Képregény Fesztiválon a vallásos és spirituális témájú képregények kategóriájában is osztanak különdíjakat. Forrás: Magyar Kurír

Franciország és Belgium a képregények hazája. A műfajt művészi szinten űzik, olyannyira, hogy náluk a képregény a kilencedik művészet kitüntető névnek örvend (a nyolcadik a televízió). A Nemzetközi Képregény Fesztivált évente megrendezik, hogy népszerűsítsék és díjazzák az arra érdemesnek ítélt műveket. Külön díjazzák a vallási és spirituális témájú képregényeket, ami jól bizonyítja, hogy a műfaj ezektől a témáktól sem idegen.

Ez utóbbi kategóriában két díjat osztanak ki: „a keresztény képregény díjat” és „az ökumenikus zsűri képregény-díját”. Mindkét díjat Roland Francart, belga nemzetiségű jezsuita szerzetes alapította. Elsőként a „keresztény képregény díjat” hozta létre 1985-ben, melyet a következő évben adtak át először, akkor még Belgiumban, majd 1987-től kezdve a díj átadására az angoulême-i fesztiválon kerül sor. Az ökumenikus díjat pedig a szerzetes 10 évvel ezelőtt hívta életre.

A díjak megalapításának célja a közönség figyelmének ráirányítása a vallási és spirituális képregényekre, illetve a hasonló témájú képregények születésének motiválása. És mivel a téma két jól elkülöníthető ágra válik szét, a kétféle irányvonalhoz kétféle díj is társul. A keresztény képregény díjat a tipikusan keresztény, azaz bibliai témájú képregények kaphatják. Az ökumenikus díj pedig a valláshoz szorosan nem kötődő, de egyértelműen spirituális témát tárgyaló, egyetemes emberi értékeket közvetítő albumok díjazására jött létre.

A papokból és világiakból álló, héttagú katolikus zsűri idén 15 album közül választott. Dominique Decressac, a zsűri szóvivője szerint „ma a keresztény képregények gyors fejlődésének lehetünk szemtanúi”. Közös pontjuk, hogy bibliai üzeneteket közvetítenek. De vajon arányban áll-e ezzel az üzenettel a történetek kidolgozottsága és az albumok művészi színvonala? Dominique Decressac e téren is fejlődésről számol be, és hagsúlyozza, hogy a művészi kivitelezés ugyanannyit nyom a latba, mint a témaválasztás, semmivel sem kevesebbet. „A pár vonallal összedobott képregényeknek nincs keresnivalójuk a zsűri előtt, még ha valamelyik szent életét mutatják is be.”

Ezekkel az elvekkel a különböző vallású történészekből, újságírókból, könyvtárosokból és grafikusokból álló, 14 tagú ökumenikus zsűri is tökéletesen egyetért. A zsűri elnöke, Jean-Pierre Molina – aki lekészi hivatása mellett maga is rajzol, és hosszú ideje vezet foglalkozásokat „A Biblia és a rajz” címmel – egyértelműen leszögezi, hogy nem a bigott vagy értekező stílusú képregényeket díjazzák, hanem azokat, amelyek nyitott szemléletre és a nézőpontok gazdagítására vezetnek. „A történet vonalvezetése és a rajzok kidolgozottsága terén is a bátor albumokat keressük. A humor például előnyt jelent.”

A két díj nem jár nagy értékű pénz- vagy tárgyjutalommal, tulajdonképpen szóbeli elismerésről van szó, mégis rangot jelent a szakmán belül. „Volt idő, amikor a szerzők el sem jöttek a díjátadásra, de ma már egész más a helyzet! Volt rá példa, hogy egy szerzőpáros Dél-Amerikából utazott ide a díjkiosztóra.” – mondja Jean-Pierre Molina. A lelkész abbéli reményeinek is hangot adott, hogy a közeljövőben a két vallásos-spirituális díj nemcsak különdíjként, szóbeli elismerés formájában, hanem a Fesztivál hivatalos díjai között, jutalommal egybekötve kerülhet majd átadásra.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben