Az európai egyházak együttérzésüket fejezték ki a bagdadi áldozatok iránt

— Felvéve: , ,
Létrehozás: 2010. november 11., 11:41 Legutolsó módosítás: 2010. november 11., 11:42

XVI. Benedek pápa és az európai országok egyházainak képviselői felemelték hangjukat az iraki keresztények védelmében, és kifejezték együttérzésüket az áldozatokkal. Forrás: Magyar Kurír

58 halott, közöttük 10 nő és 8 gyermek, 67 sebesült: ennyi áldozata van a merényletnek, amely során az Iraki Iszlám Állam elnevezésű csoport felfegyverzett tagjai október 31-én megtámadták a bagdadi szír-ortodox templomot. A terroristák az imádság alatt rontottak be a templomba, gyilkoltak és túszokat ejtettek. Néhány őr, egy kislány és két pap azonnal életét vesztette. A támadók parancsnoka azt kérte, engedjenek szabadon minden bebörtönzött terroristát Irakban és Egyiptomban. Az iraki rendőrség akciója vetett véget a támadásnak, azonban ez az összecsapás is számos áldozatot követelt.

A keresztények elleni erőszak olyan szintre jutott, hogy templomi szertartáson imádkozó emberek estek áldozatul. XVI. Benedek pápa a november elsején mondott Úrangyala-imádságban imádkozott az áldozatokért, akik az Isten házában, a szeretet és a kiengesztelődés házában gyűltek össze imádságra. Elmondta, hogy a béke Isten ajándéka, de egyben a jóakaratú emberek, nemzeti és nemzetközi intézmények erőfeszítéseinek eredménye is, és most különösen fontos, hogy ezek az erők fogjanak össze és vessenek véget az erőszaknak.

A SIR hírügynökség beszámolt arról, hogy az európai egyházak képviselői is határozottan kiálltak a keresztények védelmében. André Vingt-Trois, Párizs érseke, a Francia Püspöki Konferencia elnöke november 2-án levelet küldött Athanase Matti Shaba Matoka babiloni szír érseknek, amelyben így ír: “Ezekben a drámai órákban, amikor az iraki keresztény közösséget ismét igazságtalan, fanatikus erőszak sújtja, szeretném elmondani, hogy minden francia katolikussal együtt lélekben ott állunk Ön és az iraki keresztények mellett.” Elmondta, hogy imádkoznak az áldozatokért, családjaikért, a sebesültekért és mindenkiért, aki erőszaktól szenved Irakban. Kérte az Urat, hogy fogadja békéjébe a halottakat, és adjon erőt, vigasztalást mindazoknak, akiket fájdalom jár át, támogassa a béke és az igazságosság harcosait ezen az erkölcseiben megsebzett földön, hogy ne hagyják magukat megfélemlíteni.

Robert Zollitsch, a Német Püspöki Konferencia elnöke kijelentette: “mélyen megrázott ez az embertelen agresszió, imádkozunk a halottakért és a sebesültekért, akik békésen gyűltek össze a templomban a szentmise bemutatására.” Arra szólította a híveket, hogy imádkozzanak az iraki és a közel-keleti keresztényekért: “Éppen egy héttel ezelőtt zárult le a Vatikánban a közel-keleti szinódus, amely sürgető felhívást tett közzé a térség békéjéért. Irakban és a Közel-Keleten el kell hallgatniuk a fegyvereknek.” A nemzetközi közösségtől, az Egyesült Államoktól és az iraki hatóságoktól azt kérte, határozottan szálljanak szembe az iraki keresztényeket érő folyamatos fenyegetésekkel.

Vincent Nichols, Anglia és Wales Püspöki Konferenciájának elnöke azt írta: “ez a mészárlás jól láttatja, milyen szörnyű sors nehezedik a keresztény közösségre, melynek létszáma folyamatosan csökken, és amely más vallási kisebbségekkel együtt állandó üldöztetést szenved.” Hangsúlyozta, hogy lélekben ott áll minden iraki mellett, aki az erőszak és a szélsőséges mozgalmak ellen küzd, és imádkozik értük.

Az Egyházak Ökumenikus Tanácsa is határozottan elítélte a terrorista bűncselekményt, és kifejezte együttérzését mindazokkal, akik elvesztették szeretteiket. Olav Fykse Tveit főtitkár a Genfben megrendezett iszlám-keresztény nemzetközi konferencián azt mondta: „Az Egyházak Ökumenikus Tanácsát  mélyen megrendíti az iraki keresztények állandó szenvedése, és szolidaritást vállal minden egyházzal, amely a sötét, nehéz időszakban, a gyűlölet és az erőszak közepette is szüntelenül tanúskodik Isten szeretetéről és békéjéről Jézus Krisztusban.” Hangsúlyozta, hogy nem először támadják meg az iraki keresztény közösséget, és a felelősöket a törvény elé kell állítani, a kormányzó hatóságoknak pedig biztosítaniuk kell minden állampolgár, különösen a veszélyeztetett helyzetben élők biztonságát.

                                                                     ***

A Vatikáni Rádió beszámolt arról, hogy a merénylet 35 sebesültjét Párizsba vitték és ott ápolják. Irakban szunnita és síita imámok is elítélték a támadásokat, és arra hívták a muzulmánokat, hogy védjék meg a keresztényeket. Az erőszakhullám azonban sajnos folytatódik, egy héttel a támadás után két keresztényt lőttek le lakásuk előtt, Kerbalában és Najafban, a síita vallás jelentős városaiban pedig bomba robbant. Legalább 13 áldozatot követeltek a merényletek; többségében iráni zarándokok voltak.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben