Az egyház sohasem válhat virtuálissá
Róma – November 12. és 15. között tartotta plenáris ülését a Vatikánban a CCEE médiabizottsága (CEEM) „Az internetes kultúra és az egyház kommunikációja” címmel. Forrás: Magyar Kurír
„Ahogy tegnap történt a sajtóval kapcsolatban, az történik ma az internetet illetően: az egyházat is válaszadás elé állítja a technológiai forradalom, amely kulturális forradalom is abban az értelemben, hogy a technológia alapjaiban változtatja meg az ember magatartását, és kihat az egyházban való életére is. Nem lehetünk figyelmetlenek, arra vagyunk hívva, hogy különleges figyelemmel olvassunk az idők jeleiből.” – nyilatkozta megbeszélésük végén a SIR-nek Michel Leandri-Di Falco, az európai püspökök médiabizottságának (CEEM) elnöke.
„Főleg nemzetközi szinten neves szakértőket akartunk hallani, hogy jobban megismerjük ennek a jelenségnek az összetett vonásait, átgondoljuk a benne rejlő kockázatokat és lehetőségeket az egyház evangelizációs küldetésének tükrében.
A világhálón is ott van a kereső ember, s bár az internetes böngészés olykor összevissza és ellentmondásosan történik, az egyház felelősséget érez, hogy rajta legyen üzenetével, javaslatával és tanúságtételével. Ismeretre és szakértelemre is szükség van ahhoz, hogy az ige megfelelő módon on-line lehessen.
Azonban mindig emlékeznünk kell rá, hogy az egyház egy valós tapasztalat, sohasem válhat virtuálissá. Ott, ahol az emberek találkoznak egymással, ahol egy közösség éli az evangéliumot a magán és a közéletben, ott ahol együtt találkoznak Krisztussal, ott van az egyház.
Az új kommunikációs eszközök, így az internet is, nagyon értékesek az evangelizációs tevékenységhez, és ezen az ülésen elsősorban annak szerettünk volna még jobban tudatára ébredni, hogy a médiák által használt új technológiáknak milyen hatásuk van a kultúrára, az emberek gondolkodásmódjára és döntéseire, különösen a fiatalokéra.
Ez a tudatosság elengedhetetlen ahhoz, hogy a pasztorális tevékenységünkben kulturális alappal rendelkezzünk, és úgy tudjunk válaszolni napjaink sokrétű kihívásaira, hogy mindig teljesen hűségesek maradunk az igéhez.”