Akusztikus csoda az őskori máltai templomokban
Egy nemrég megjelent tanulmány szerint az ősi máltai megalitikus templomok építése során elsődleges szempont lehetett a megfelelő akusztika és hangzásvilág kialakítása. Forrás: mult-kor.hu
Málta a megalitikus építmények őshazája – a kutatást irányító Old Temples Study Foundation (OTSF) szakértői most a nagyjából 6000 évvel ezelőtt épített helyi templomok akusztikáját vizsgálták meg. Az építmények több ezer évvel Stonehenge vagy a piramisok előtt készültek, és az ősi templomok egyedülálló építészeti gyökerekkel rendelkeznek, ahogy az Hal Saflieni Hypogeum sírtemplomában is felfedezhető. A többszintes sírbarlang és a rituális sírkamrák mindaddig feltáratlanok voltak, amíg 1902-ben, munkások véletlenül fel nem fedezték azokat.
A Hypogeum egyik tudományos munkatársa, Josep Farrugia az építmény különleges hanghatására hívja fel a figyelmet: „van egy kis fülke az egyik falban, amit mi jóskamrának nevezünk. Ha valaki itt mély hangon beszél, az az egész hypogeumban visszhangzik. Az ősi kegyhely rezonanciája példanélküli. A hang morajlását mindenhol hallani. Az építményben állni olyan, mintha egy hatalmas harang belsejében lennénk. A hangokat a csontjaidban érzed. Igazán borzongató.”
Miután Linda Eneix, az OTSF vezetője egy Londoni repülőút során látott egy filmet a kőkorszaki akusztikáról, felvetődött benne a helyi kutatás lehetősége. Ötletéről alapítványa igazgatóit is értesítette, majd a konzorcium felvette a kapcsolatot a PEAR (Princeton Mérnöki Rendellenességeket Kutató) Intézettel, akik a régészeti akusztika terén is végeznek vizsgálatokat. A kutatócsoport 1994-ben kezdte először a megalitikus építmények vizsgálatát a hanghatások szempontjából (ekkor még Angliában). Megfigyelték, hogy az ősi kamrák a 95-120 hertzes frekvenciatartományon hosszantartó, erős rezonanciát bocsátanak ki. A helyszínen folytatott tesztek ezt az értéket kicsit magasabbra, 111 hz-re tették.