Afrika is ráállt a mobilozásra – Segít az egyházi szervezeteknek az apró telefon
A világ legelmaradottabb földrésze néhány civilizációs fokot átugorva nagy változásokon megy át napjainkban, amikor a még jelentős mértékben írástudatlan, saját falujuk határát ritkán elhagyó tömegeknek a mobiltelefon segítségével kinyílik a világ. Van ennek jó és rossz oldala egyaránt. A Londonban megjelenő The Tablet katolikus hetilap érdekes cikket közölt a fekete kontinensen napjainkban zajló kommunikációs forradalomról. Forrás: Magyar Hírlap / Szerdahelyi Csongor
Az egy szál ágyékkendőt viselő kenyai tehénpásztor nyakában vékony bőrszíjon – mint egy ékszer vagy talizmán – lóg a telefon. A riporter megkérdezte tőle, hogy mire használja e tárgyat, mire a pásztor úgy nézett az idegenre, mintha a múlt ködéből lépett volna elő: „Hát telefonálásra – mondta. – „Ha járom a legelőket a csordával, és nem érek időben haza, fel tudom hívni a feleségemet, hogy ne aggódjon.” Hogyan tölti fel a készüléket? – kérdezte az újságíró, mivel a vezetékes áram erre még ismeretlen. Azt a választ kapta, hogy a kunyhójuk tetején van egy napelem…
Ez a beszélgetés 2003-ban zajlott. Azóta az Egyesült Nemzetek Szervezetének adatai szerint 54 millióról 350 millióra nőtt a maroktelefonok száma, ami azt jelenti, hogy ma minden harmadik afrikainak van készüléke.
A jelenség azért döbbenetes, mert a világnak ezen a területén a nagyvárosokat kivéve az emberek sohasem használtak telefont. A postahivatalokban, szállodákban ugyan léteztek nyilvános telefonok, de ezeket csak igen kevesen használták. Ma már szinte egész Afrikát behálózzák a mobiltelefonok használatához szükséges erősítő állomások, vagyis a földrészen ma szinte már nincsenek hívhatatlan helyek. „Ez nemcsak a helybeliek életét könnyíti meg, de az egyházi és civil segélyszervekét is. Biztonságosabbá és hatékonyabbá vált a munkánk a civilizáció új vívmányával” – mondta egy Kenyában dolgozó angol karitász munkatárs.
A hírek áramlását is forradalmasítja a mobil. A segélyszervezetek aktív közreműködésével alakult egy hírügynökség, amelynek immár 35 afrikai országban négyszáz tudósítója van, akik mobilon tartják a kapcsolatot a szerkesztőséggel. Így a korábban magáról ritkán hallató vidékek eseményei is bekerülhetnek a köztudatba, és nemcsak olyan „szenzációkról” szólnak a híreik, mint államcsínyek, természeti katasztrófák, szafarik, hanem valóban a mindennapi élet figyelemre méltó jelenségeiről. A hírügynökség működteti az AfricaNews.com hírportált, amely naprakész tájékoztatást nyújt az egész földrészről.
Egyre elterjedtebb az is, hogy helybeliek a pénzügyeiket mobil segítségével intézik, ami jelentős idő és költségmegtakarítást jelent, mert a bankfiókhálózat általában csak a városokra korlátozódik. Az eldugott vidékeken élő gazdák termékeik lehetséges felvásárlási áráról is így tájékozódnak, és ez némi védettséget jelent számukra a közvetítő kereskedők nyerészkedésével szemben.
„A mobiltelefon birtoklásának pszichológiai hatása is van. Az emberek kevésbé érzik magukat sérülékenynek, támadhatónak, elhagyatottnak, és bátrabban vállalnak kockázatot” – mondta egy nigériai társadalomkutató. Például aggódó szülők akár éjszaka is felhívhatnak egy orvoslásban járatosabb ismerőst vagy rokont, ha gyermekük hirtelen belázasodott. Utazás közben is nagyobb biztonságban érzik magukat. A szakember szerint, akinek mobilja van, magabiztosabbá válik, úgy érzi, hogy többet tud a világról, kevésbé kiszolgáltatott otthonában és idegen környezetben egyaránt.
A jelenlegi szegénységében is óriási piac Afrika a tömegkommunikáció új eszközeinek. Nemcsak a nagy forgalmazó és hálózatfenntartó cégeknek jelent nagy üzletet, de sok embernek nyújt megélhetést vagy jövedelemkiegészítést is. Szegényebb vidékeken a mobiltulajdonosok bérhívásokból tesznek szert némi haszonra. Az áramszolgáltatás nélküli vidékeken a készülékek feltöltésére is sokan szakosodtak, például autóakkumulátorok e célra történő alkalmazásával.
A telefonálás sokaknak drága mulatság, ezért csak igazán fontos esetekben kezdeményeznek beszélgetést. Gyakran csak jeleznek a telefonjukkal ismerőseiknek, visszahívást kérve, vagy egyszerű üzenetet továbbítva bizonyos csengőszámmal.
A mobilok terjedése kihat a közéletre is. Választások idején például olyan, mobillal készített és továbbított fotók jutnak el távoli vidékekről a szerkesztőségekbe, amelyek leleplezők: be nem fejezett vagy el sem kezdődött állami beruházásokról tudósítanak, miközben a politikusok hencegnek azok megépültével. Természetesen a lázadó, szakadár mozgalmaknak és a bűnbandáknak is sok új lehetőséget kínál a mobilkommunikáció.
Afrikában az internet is a mobil révén terjed leginkább, de ezen a téren még nagy a lemaradás. Mindenesetre a szakemberek szerint Afrika számtalan baja, megoldatlan problémája ellenére a mobiltelefon és az internet terjedése esélyt jelent a hagyományos infrastruktúra területén meglévő hátrányuk csökkentésére, a világról alkotott ismereteik gyarapítására és helyzetük valósághűbb megítélésére.