A pápánál járt a Bajorországi Evangélikus-Lutheránus Egyház küldöttsége

Létrehozás: 2011. január 25., 12:45 Legutolsó módosítás: 2011. január 25., 13:09

Róma – XVI. Benedek pápa 2011. január 24-én, hétfőn Rómában fogadta a Bajorországi Evangélikus-Lutheránus Egyház vezetőit. A katolikus egyházi vezető a tárgyalások során hangsúlyozta, hogy mennyire fontosnak tartja a más felekezetekkel való párbeszédet. Véleménye szerint az ökumené nem csak egy kommunikációs stratégia, hanem alap kötelesség is. Forrás: epd, evangelikus.hu

A találkozó után a bajor püspök, Johannes Friedrich úgy nyilatkozott, hogy a reformáció 500. évfordulóját, 2017-ben minden bizonnyal a katolikus egyházzal együtt fogják a protestánsok megünnepelni. Beszélgetésük során arra kérte a katolikusok képviselőit, hogy a Luther Márton (1483-1546) által 500 éve kiszögezett tételeket vesék össze a reformátor életével és munkájával. Friedrich az epd-nek adott nyilatkozatában reményét fejezte ki, hogy egy „konstruktív-kritikus méltatást” fog kiadni az évfordulókor a katolikus egyház. A pápa nagyon nyitottnak mutatkozott ez iránt és pozitívan reagált arra a felvetésre is, hogy a jubileumi ünnepségeket közösen tartsák majd meg.

„A katolikus egyház is megváltozott a reformáció által, ezért a jubileum nem csak és kizárólag a protestánsok ünnepe” – mondta Friedrich, aki utalt arra, hogy katolikusok és lutheránusok között alakulóban van egy bizottság, amelynek az lenne a feladata, hogy a reformáció jubileumára egy közös nyilatkozatot kidolgozzon.

A lutheránus delegáció fogadásakor a pápa elmondta, hogy a reformációi ünnepségeket úgy tekinti, mint amely az ökumenikus együtt gondolkodásra módot adó lehetőségként kínálkozik mindkét egyház számára.

„A jogtalanság miatt és az elkövetett bűnökért, amelyek a szakadáshoz vezettek, csakis a megbocsátásért való könyörgéssel lehet helyre tenni” – mondta a katolikus vezető, aki megerősítette a katolikus egyház abbéli szándékát, hogy továbbra is szeretnék folytatni az ökumenikus párbeszédet a különböző felekezetekkel, hiszen véleménye szerint ez „nem kommunikációs stratégia, hanem alap keresztény kötelesség is”. XVI. Benedek azonban aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az utóbbi időben elért eredményeket a gyakorlatban nem mindig sikerült megvalósítani, mivel az egyház egységét illetően különbözőek a nézetek. A bioetikai kérdések, így a eutanázia és az embriók genetikai tesztjét illetően is újabb különbözőségek vannak az egyházak között, ami szintén nehezíti a közös munkát.

A kellemes atmoszférában zajlott mintegy félórás beszélgetés során Friedrich püspök felvetette annak lehetőségét is, hogy a katolikus egyházfő engedélyezze a különböző felekezetű házaspárok közös úrvacsoravételét. Friedrich példaként felhozta a kanadai és ausztráliai püspöki konferenciák határozatait, ahol meg lennének a lehetőségei annak, hogy a konferenciák határozatot hozzanak az engedélyre vonatkozóan. A pápa a kérdésre nem válaszolt, csak általános nehézségeket említett. A vezető bajor püspök azonban reméli, hogy a pápa a német püspökökkel meg fogja tárgyalni a közös úrvacsora lehetőségét.

Friedrich a pápa őszi, németországi útja során szeretné vendégül látni a katolikus egyházfőt, és szorgalmazta azt is, hogy a pápai Egység Tanácsa illetve a Németországi Egyesült Evangélikus-Lutheránus Egyház (VELKD) közötti párbeszéd is folytatódjon.

A német delegáció tagjai között ott volt az evangélikusok katolikus kérdésekkel foglalkozó megbízottja, Friedrich Weber tartományi püspök, valamint a Németországi Protestáns Egyház Zsinatának elnök-helyettese, az egykori bajor miniszterelnök, Günther Beckstein is. A delegáció 2011. január 26-ig marad Rómában.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben