A pápa találkozott a keresztény felekezetek és az akadémiai élet képviselőivel
Prága – Az igazságosság, a szabadság és a társadalmi felelősség európai felfogását a keresztény értékek alakították ki – fogalmazott a pápa a keresztény felekezetek képviselőivel való találkozón vasárnap délután a prágai várban. Forrás: Magyar Kurír
Benedek pápa nyomatékosan felszólalt a kereszténység közéletből való kizárása ellen. Sajnálatosnak nevezte, hogy az evangéliumot mesterségesen elválasztják a szellemi és a közéletből. Visszautasította a gyakran elhangzó vádat, hogy a keresztény tanítás káros hatással van a társadalomra. Az evangélium nem ideológia, és nem védelmez egyetlen társadalmi vagy politikai modellt sem – hangsúlyozta a pápa.
A pápa azért imádkozik, hogy az ökumenikus kezdeményezések gyümölcsöt hozzanak egész Európa számára: „Ha Európa megérti a kereszténység történetét, saját történelmét hallhatja meg benne." A földrész keresztény múltjának felidézése a jövőre vonatkozó várakozásainak is életet ad. A keresztény gyökerek mindig is lelki és erkölcsi alapot kínáltak a más kultúrákkal és vallásokkal folytatott párbeszédhez – hangsúlyozta.
A pápa a keresztények társadalmi és etikai kérdésekben való megnyilvánulásairól is szólt. A közép- és kelet-európai kommunista rendszerek összeomlása után nem utolsósorban a keresztények is hozzájárultak az igazságos politikai berendezkedés kialakításához. „A keresztények továbbra is párbeszédre készek, hogy együtt keressék a kölcsönös megértés, a békéért való együttműködés és a közjó előmozdításának új útjait – hangsúlyozta a katolikus egyházfő. A keresztényeknek elismeréssel kell tekinteniük mindarra, ami a társadalomban jó, ugyanakkor embertársaikat radikális megtérésre kell meghívniuk, amely a Krisztussal való találkozásból fakad.
Találkozás az akadémiai élet képviselőivel
Az emberi szellem győzött a totalitárius ideológia felett: ne engedjük, hogy most a relativizmus korlátozza a tudomány valódi szabadságát – mondta a Szentatya a cseh tudományos élet képviselőinek a prágai várban. A találkozón mintegy 500 tudós vett részt, a Szentatyát egy egyetemista is köszöntötte, aki a protokolltól eltérően nem angolul, hanem németül szólt a pápához.
Beszédében a pápa felidézte a bársonyos forradalom idejét. A reformtörekvések az egyetemek és főiskolák falai között kezdődtek – mondta. Az ember olthatatlan vágya az szabadság és az igazság keresése. Ez a két fogalom szorosan összetartozik – figyelmeztetett. Amikor e fogalmakat megpróbálják szétválasztani, akkor az emberi lét mindig veszélybe kerül – figyelmeztetett Benedek pápa. Beszédét kitörő taps fogadta.
Benedek pápa fellépett az ellen a felfogás ellen, amely a vallást és az értelmet ellentétként állítja be. „Olyan ember beszél Önökhöz, aki maga is professzor volt, és elkötelezetten dolgozott az akadémiai élet szabadságának jogáért, illetve az értelemmel való felelős bánásmódért" – mondta a pápa. Az az állítás, hogy a vallás, a hit és az erkölcsi kérdéseknek nincs helye az értelem szférájában, semmiképpen nem tekinthető alapvető igazságnak, hiszen az európai oktatás hagyományait éppen az egyház alakította ki – tette hozzá. A pápa emlékeztett arra is, hogy Európa legrégebbi egyetemét, a Károly Egyetemet 1347-ben VI. Kelemen pápa bullájával hozták létre.