A pápa szerint gyakran abba a hibába esünk, hogy a problémákat a politikusokra hárítjuk
Róma – A pápa az Úrangyala-imádság alkalmával emlékeztette a híveket, hogy január 30-án harmadik alkalommal rendezték meg a nemzetközi imanapot a Szentföld békéjéért. Pierbattista Pizzaballa szentföldi kusztosz a Vatikáni Rádiónak nyilatkozott az esemény kapcsán. Forrás: Magyar Kurír
Lélekben a pápa is csatlakozott az imanaphoz arra buzdítva a híveket, hogy imádkozzanak a békéért, és tevékenységükkel a békét szolgálják.
Pierbattista Pizzaballa szentföldi ferences kusztosz az esemény alkalmával a Vatikáni Rádiónak elmondta, hogy a Szentatya üzenete minden egyes embert emlékeztetet egyéni felelősségére, ugyanis sokszor abba a hibába esünk, hogy minden problémát a politikusokra és a papságra hárítunk. Első és legfontosabb feladatunk az imádság. A szabadság azt is jelenti, hogy ne hagyjuk, hogy szenvedélyeink vezessenek minket. A Közel-Keleten, a Szentföldön, Jeruzsálemben több alkalommal tapasztalhattuk, hogy a szenvedélyek elvakítják az embereket. Másik fontos teendő a megértés, hogy ne ítéljünk el másokat, és helyet kell teremtünk az értékek cseréjének – hangsúlyozta Pizzaballa.
A pápa arra buzdította a keresztényeket, hogy továbbra is tevékenykedjenek a békéért az evangéliumi boldogságok lelkülete szerint, amely mindig a megbocsátásra és a megbékélésre hív. Ez a keresztények útja, viszont nem mindig talál meghallgatásra. Azonban mindenkinek meg kell értenie, hogy ez az egyetlen megoldás. Mi, keresztények így járulhatunk hozzá a béke megteremtéséhez: ha képesek vagyunk megbocsátani – mondta a ferences kusztosz XVI. Benedek pápa tanítását követve.
A békéhez azonban szükség van a vallásszabadság tiszteletben tartására és mindenféle erőszakos cselekedet megfékezésére. A vallásszabadság, a kultikus helyek látogatásának joga, a vallási szólásszabadság alapvető tényezők a közel-keleti béke megteremtésére. Ehhez nagy mértékben hozzájárulnak az olyan kezdeményezések, mint pl. a nemzetközi imanap, ugyanis a keresztények közötti esetleges egyet nem értés csak még inkább akadályozza a béke útjait. A Szentföld azonban olyan hely, ahol a keresztények összegyűlnek, és együtt imádkoznak. „A keresztény élet szíve Jeruzsálemben dobog, és ha ez a szív jól működik, akkor az az egész testre kihat” – magyarázta P. Pizzaballa.
Antonio Franco érsek, izraeli apostoli nuncius elmondta, hogy a nemzetközi imanapon a politikusok és diplomaták munkájáért is imádkoznak, akik a békére vezető megoldásokat keresik. A felelősségteljes munka a békéért természetesen a világi vezetőik feladata. A politika az egyik legfőbb terület, amely segíthet a béke megteremtésében. A szerzetesek, a közvélemény, az ima fontos elemek, viszont a béke megvalósulásához konkrét szabályok szükségesek, amely egyértelműen a politika feladata.
Az észak-afrikai eseményekkel kapcsolatban P. Pierbattista Pizzaballa elmondta, hogy az arab világ is változást követel, amely pozitív, de negatív irányba is elmozdulhat, ugyanis nem lehet tudni, hogyan végződik majd. Reményét fejezte ki, hogy az erőszakot mihamarabb megfékezik és a vallási kisebbségek iránti tiszteletet továbbra is megtartják.