A pápa a kínai katolikus egyház egységét sürgeti
A Vatikán hétfőn sürgette a kínai katolikusok ,,hivatalos" és illegális közösségeit, hogy tegyenek sürgős gyakorlati lépéseket a megbékélés érdekében. Az új dokumentum szerint a két egyháznak nem kellene formálisan is egyesülnie ahhoz, hogy megkezdődjön a kooperáció. Forrás: MTI
„Az időt és a módot a helyi viszonyok határozzák meg, de a megbékélés iránti elkötelezettségről nem szabad lemondaniuk” – áll a közleményben.
XVI. Benedek pápa egyik prioritásává tette a Pekinggel fennálló feszült viszony javítását és a kínai hívők egyesítésre törekszik. Mindazonáltal az eddigi négy esztendő erőfeszítései kevés eredménnyel jártak, és a Vatikán a közelmúltban elítélte a "földalatti" püspökök és papok elleni letartóztatási hullámot. Azzal vádolta Pekinget, hogy akadályokat gördít a Szentszékkel történő párbeszéd útjába.
Kína 1951-ben arra kényszerítette az ország római katolikusait, hogy szakítsanak a Vatikánnal. Az istentisztelet csak az állam által támogatott templomokban engedélyezett, és a "hivatalos" egyház ugyan elismeri vallási vezetőjének a pápát, az egyházi méltóságok kinevezését azonban nem adja ki a kezéből.
Több millió kínai viszont a Rómához hű, nem hivatalos gyülekezetekhez csatlakozott. Papjaikat és püspökeiket Peking gyakorta zaklatja és letartóztatja.
Benedek 2007-ben külön levélben fordult a kínai katolikusokhoz, és miközben méltatta az illegális egyházat, egyúttal felszólította a hívőket, hogy béküljenek meg a hivatalos egyház követőivel. A hétfői dokumentumot a Vatikán ennek kiegészítéseként bocsátotta ki. Korábban az illegális egyház elutasította az együttműködést a hivatalossal.