A németek a világ egyik legnagyobb fegyverszállítói – Az egyházak figyelmeztetnek
Berlin – Németország továbbra is a világ egyik legnagyobb fegyverexportőre – figyelmeztettek jelentésükben a német egyházak. A jelentés megerősítette a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet korábbi megállapítását, amely szerint Németország az Egyesült Államok és Oroszország után változatlanul a világ harmadik legnagyobb fegyverexportőre. Forrás: MTI
A terror elleni háború ürügyén folytatott katonai konfliktusok a német fegyvergyártókat jövedelmező exportüzletekhez juttatták – állapította meg a dokumentum, egyebek mellett utalva arra: a német kormány 2008-ban 5,78 milliárd euró összegű fegyverexportra adott engedélyt, ami 36,5 százalékkal több az előző évinél.
A jelentés megerősítette a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) korábbi megállapítását, amely szerint Németország az Egyesült Államok és Oroszország után változatlanul a világ harmadik legnagyobb fegyverexportőre.
A németországi egyházak koordinációs szervezete mindennek kapcsán alapvető irányváltást sürgetett. Ugyanakkor rámutatott, hogy a közelmúltban hivatalba lépett új német kormány programja aláássa a szóban forgó irányváltással kapcsolatos reményeket. A koalíciós megállapodás ugyanis egyértelműen azt sugározza, hogy a német fegyverexport kizárólag külgazdasági, illetve iparpolitika szempontokon alapul, figyelmen kívül hagyva a béke-, illetve fejlesztéspolitikai tényezőket.
Az egyházak által készített jelentés az általános megállapításokon túl több, külön aggodalomra is okot adó fejleményt is felsorol. Így különösen aggasztónak találja, hogy a német fegyverek egyik első számú fogadó országa 2008-ban is az a Pakisztán volt, amely az egyik nemzetközi háborús tűzfészek közvetlen határán fekszik.
A dokumentum felhívta a figyelmet arra: sok esetben egyáltalán nem biztosított, hogy a fegyverszállítások az adott fogadó országban maradnak. Így például a német fegyverek rendkívül keresettek az afganisztáni, valamint a pakisztáni feketepiacon, de a kaukázusi konfliktus idején – a vonatkozó tilalom ellenére – Grúziában is jócskán akadtak német fegyverekre.
Az egyházak mindennek nyomán a fegyverexport ellenőrzésének erősítésére szólították fel a német kormányt. Rámutattak arra, hogy ehhez a Bundestag aktív közreműködésére van szükség. Általánosságban nagyobb átláthatóságot sürgettek, és követelték a fegyverexporttal kapcsolatos korrupció megfékezését.