A nem vallásosak felé is szól Obama

— Felvéve: , , , ,
Létrehozás: 2009. január 27., 09:39 Legutolsó módosítás: 2009. január 27., 10:16

Washington - Újra demokrata elnöke van az Egyesült Államoknak, és máris érezni az új szeleket a világnézeti fronton. Forrás: ATV / Világi Figyelő

Már a beiktatás egyedülálló volt a maga nemében, és kellemes meglepetést hozott a nem vallásos amerikaiak számára: először a beiktatási beszédek történetében Barack Obama a nem hívők felé is biccentett egyet azzal, hogy egy mondatában az Egyesült Államokat a „keresztények, muszlimok, zsidók, hinduk és a nem hívők nemzetének” nevezte. Ez egy ügyesen eltalált gesztus, amelyet az ateista és humanista amerikaiak nagyra értékelnek, de amelyet – talán a konzervatív Biblia-övezetet leszámítva – az átlagos, mérsékelt keresztény amerikai sem talál zavarónak. (az AOL News több mint fél millió szavazatot jegyző online felmérése szerint az amerikaiak 73%-át nem sértette a kérdéses mondat)

 

A gyakran világnézeti viták középpontjába kerülő abortuszkérdésben is azonnal érezhetőek az új fuvallatok – az új demokrata elnök első intézkedései között szüntette meg a külföldi családtervezési programok támogatásának korlátozásait. Ezek a programok többek között abortusszal kapcsolatos tanácsadással segítenek a fejlődő országokban; pénzügyi forrásaikat a konzervatív Bush adminisztráció korlátozta. Várakozások szerint Obama az őssejtkutatással kapcsolatban is pragmatikusabb és tudományközelibb álláspontot fog képviselni elődjénél.

 

A tudományos világnézet hívei mellett az USA vezető szerepét féltő amerikaiaknak is jó hír, hogy az elkövetkező években a tudomány talán kikerül eddigi mellőzött, politikának alárendelt szerepéből, és „helyére kerül”, ahogy Obama fogalmazott keddi beszédében. Az új elnök kinevezésekkel is alátámasztotta szavait: az új energiaügyi miniszter a Nobel-díjas fizikus Steven Chu, a Fehér Ház új tudományos tanácsadója a harvardi fizikus, John Holdren, a kormány éghajlatváltozási kutatásait végző Nemzeti Óceán és Légkörkutató Hivatal (National Oceanic and Atmospheric Administration) új vezetője pedig a tengerbiológus Jane Lubchenco. „Mert a tudomány támogatása nem csak az erőforrásokról szól – ez egyben a szabad és nyílt kutatás védelme. Annak záloga, hogy a tényeket és bizonyítékokat soha ne rejtse vagy ferdítse el a politika és az ideológia.” – nyilatkozta Obama országos rádióriportjában.

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben