A média új világában minőségi újságírásra van szükség!

Létrehozás: 2009. december 16., 10:40 Legutolsó módosítás: 2009. december 16., 10:42

Wetzlar – A minőségi újságírásról nem lehet lemondani a média új világában sem. Bár a kommunikációt manapság az internetes-közösségek és a twitterhez hasonló hírcsatornák világa alkotja, de itt is szükség van a megfelelő minőségre. Forrás: idea.de alapján Horváth-Bolla Zsuzsanna.

Az orientáció rendkívül szükséges – hangsúlyozták a Keresztény Médiaszövetség KEP (Evangéliumi Publicisták Konferenciája) képviselői, amikor december 15-én először nyújtották át a következő generáció újságíróinak díját.

„Több evangéliumot a médiumokban” volt a mottója a médiadíjnak, amellyel azt akarták előmozdítani, hogy a keresztény hit beszédtéma legyen az emberek között.

A leghosszabb riport egy bulvárlapban jelent meg

A 24 éves Takis Würger (Wennigsen) kapta az 1.500 eurós fődíjat azért a riportért, amelyet az észak-nyugati romániai Baia Mare-ban vett fel, olyan katolikus nővérek között, akik cigány gyerekekkel foglalkoznak. A riport a müncheni Abendblatt nevű bulvárlapban jelent meg, kettő oldalon.

A hivatás mint Isten elhívása

A második díjat a 28 éves Elisabeth Eder (Stuttgart) kapta egy tévés portréfilmért, amelyben Elke nővér, diakonissza életét mutatta be. A filmet 2008. októberében a family.tv nevű káveltévé adta le.

Bohóc és hit

A harmadik díjat (500 euró) a magdeburgi rádiós Victoria von Gottberg (28) kapta, aki az MDR Figaro című műsorában leadott Leo nevű egyházi bohócról készített riportot. A bohóc mint arról már honlapunkon mi is hírt adtunk bibliai történeteket mesél gyerekeknek, így ismertetve meg őket a Könyvek Könyvének részleteivel.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

+ hitelesség

Elküldte Horváth-Bolla Zsuzsanna idő 2009. december 16., 13:45
És még a hitelességről. Az egyházi médiában nagy, botrányt kavaró dolgok nem fordulnak elő, így azt hiszem, a tévinformációkról nem beszélhetünk. Ilyen értelemben hiteltelenül sem hangozhat egy cikk. (illetve nem tudom, mit értesz a kérdés mélyén.)
Egy dolog viszont fontos: mély emberi és hitbeli témák behozása mindannyiunk számára értékadó és értékkövetítő erejű lehet és én ebben látom az egyházi média plusz erejét.
Azt hiszem, a mostani címlapsztori is egy ilyen: egy legendás, ámde züllött életmódjáról híres zenekar dobosának élettörténete. És közben önvallomásként kiderül: az illető mennyire mélyen hisz Istenben és miért tartja ezt fontosnak. D
e úgy gondolom, hogy az interjú rovatunkban rengeteg ilyen példaértékű interjút lehet olvasni, amelyben az embereket nem a kedvenc ételükről kérdezzük, hanem inkább belső meggyőződésükről, merthogy az fontosabb.
Szeretettel: Zsuzsa

Újságírás

Elküldte Horváth-Bolla Zsuzsanna idő 2009. december 16., 13:38
Nem gondolom, hogy vallási, hitbeli dolgokról nem lehet röviden írni. Szerintem a lényeg az lenne, ha mi is tudnánk pár mondatban olyan fajsúlyú és olyan erősségű dolgokat mondani, amelyek megmozgatóak. A lényeg azonban az, hogy tudunk-e így írni? Ez lenne a kihívás és a művészet és persze a követendő nekünk is. Nem csak az időhiány miatt, hanem amondanivaló minősége miatt is.
Saját olvasási szokásaimat tekintetbe véve írom:: ha a címben és a leadben nem találok olyat, ami miatt érdemes tovább olvasni a cikket, akkor tovább állok. Honlapunk statisztikái is ezt mutatják: egy cikkre átlag kettő-maximum három percet fordítunk. Ez azt jelenti, hogy egy cikknél 2 ezer karakternél többet nem olvasunk el (átlag olvasási sebessége tnézve, és nem gyorsolvasást). Az pedig mondjuk egy oldalnyi terjedelem.

egyház,média

Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2009. december 16., 11:32
Kérdésem van: A modern médiában egyre kurtábbak a cikkek, riportok, igazodva a mai ember felgyorsult élettempójához. Ehhez az egyházi médiának is valamennyire alkalmazkodnia kell, ha közönséget akar. Az egyházi témák azonban nagyon nehezen jeleníthetőek meg ilyen megkurtuló formákban, más csak azért is, mert az átlagember vallásismerete egyre szerényebb. Hogyan egyeztethető össze a minőség, a rövidebb közlési formák és az érthetőség? Biztosan lehet, de jó lenne egy cikkben a hogymikéntjéről szólni.
Még egy fontos tényező: hitelesség. A mai világi média gyakran torzít, felületesen szól egyházi és más témákról is. A közlésért való felelősség, a hitelesség a mai média gyenge pontja. Az egyházi média hitelessége ilyen körülmények közt nagyobb jelentőséget nyer, mint valaha.