A Käßmann-ügy: A tartományi egyház szerint a rendőrség személyiségi jogot sértett

Létrehozás: 2010. március 09., 16:12 Legutolsó módosítás: 2010. március 09., 16:13

Hannover – A Hannoveri Tartományi Egyház szerint szükséges lenne Margot Käßmann püspökasszony ittas vezetési ügye kapcsán kideríteni azt, vajon nem sértette-e meg titoktartási kötelességét a rendőrség. A sajtószóvivő, Johannes Neukirch szerint a nyilvánosság érdeke, hogy kiderüljön az, honnan tudta meg a bulvár sajtó februuár 20-án azt, hogy a püspökasszony ellen eljárás indult – jelentette az epd. Forrás: epd.de, evangelikus.hu

A német Bild elsőként tudósított február 23-án a püspökasszony ügyéről, az alsószász belügyminiszter, Uwe Schünemann (CDU) szerint azonban alapos a gyanú, hogy a titoktartási kötelezettséget a hatóságok megsértették, ezért vizsgálat indult az ügyben.

A belügyminisztériumnak nincsen magyarázata egyelőre arra vonatkozóan, hogyan jutottak nyilvánosságra az ügy részletei – mondta Schünemann egyik szóvivője. A miniszter azonban reméli, hogy az államügyészség részletesen kideríti majd ezt.

Pár órával Käßmann ellenőrzése után Schünemannt személyesen is informálták a püspökasszony ittas vezetéséről és bár a belügyminiszter a rendőrség felé jelezte, hogy prominens személyiség révén az adatokat nehogy nyilvánosságra hozzák, ez úgy tánik, nem történt meg.

Az egyház szóvivője, Neukirch elmondta, hogy a tartományi egyház saját feljelentésétől eltekint: „Abból indulunk ki, hogy az államügyészség egy ilyen esetben magától is megteszi a lépéseket” – nyilatkozta. Ha valóban a rendőrség alkalmazottjai adták tovább az információkat, akkor ezt ki kell deríteni, hogy további ilyen jellegű esetek ne történhessenek meg.

Mint ismeretes, két héttel ezelőtt Käßmannt a rendőrség megállította, miután szolgálati autójával áthajtott egy piros lámpán. Ekkor derült ki, hogy a püspökasszony ittasan vezetett, vérében 1,54 ezrelék volt a véralkoholszint. A Németországi protestáns Egyház (EKD) Tanácsának elnöke lemondott hivataláról.

Eddig már négyen is kifogásolták az államügyészségnél azt, hogy a püspökasszony ügye a nyilvánosság elé juthatott. Az esetet Hannover most Lüneburgnak engedi át, hogy objektíven derítsék ki, mi is történt az eljárás során.

A német törvények szerint a rendőrség alkalmazottjai nem adhatnak felvilágosítást folyamatban lévő ügyekről, harmadik személy részére. Mégis érdekes, hogy a média felé kötelezik őket, hogy ha kérdést kapnak, akkor valótlant viszont nem állíthatnak, bár közben a személyiségi jogokat nem szabad sosem megsérteniük.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

német, püspök, rendőrség

Elküldte Szabó-Pap Gabriella idő 2010. március 09., 16:29
Ha a nyuszinak van a fején sapka, akkor azért, ha nincs, akkor azért ütnek rajta... Én azt hiszem, hogy aki egy erkölcsisége tekintetében közfigyelmet kiváltó intézmény, mint egy felekezet élén áll, annak a legkisebb köztörvényes vétségét sem jó eltitkolni. A püspökasszony eddig is erős jelleméről tett tanúbizonyságot, lemondása ezzel összhangban van. Tiszteletet érdemel. Római testvéreink most kínlódnak az évtizedekig elhallgatott pedofil bűnökkel. Hát nem sokkal tisztességesebb, ha valaki azonnal elismeri vétkét és vállalja a következményeket? Ezzel együtt nagy kár, hogy a püspökasszony nem tudja folytatni munkáját az EKD élén. Ó, sajtó!...

Hírek

Elküldte Horváth-Bolla Zsuzsanna idő 2010. március 09., 16:54
Nem is gondolom, hogy az elhallgatás miatt szeretnék, ha kiderülne az igazság. A cikkben az áll, hogy a tartományi egyház nem is indított eljárást az ügyben, hanem az ügyészség nyomoz.
A püspökasszony lemondásában azonban minden bizonnyal kényszerítő erő volt a sajtónyilvánosság.