A II. Vatikáni Zsinat a harmadik évezred iránytűje – a katolikus tájékoztatásban is
Dariusz Kowalczyk SJ sorozatának tizenkettedik részében a tömegtájékoztatási eszközökről fejti ki gondolatait a II. Vatikáni Zsinat kapcsán. A Vatikáni Rádióban elhangzó, 25 rövid elmélkedésből álló sorozat szerkesztője a Pápai Gergely Egyetem teológiai dogmatika tanára. Forrás: Magyar Kurír
Federico Fellini állítólag egyszer a következőket mondta: amikor a filmgyártás megszületett, az egyház a sátán művének tekintette. Amikor az egyház végre felfedezte, hogy a filmet lehet jóra is használni, addigra már a sátán művévé változott.
Jegyzetében azonban Dariusz Kowalczyk leszögezi: a zsinat nem követte el az említett hibát, mert az „Inter mirifica” kezdetű határozatában leszögezi: „Az Anyaszentegyház jól tudja, hogy ezek az eszközök, ha helyesen alkalmazzák őket, az emberiségnek nagy segítséget nyújtanak (…). De azt is tudja, hogy az ember képes a teremtő Isten szándékai ellen és saját romlására is fordítani őket” (2. pont).
A II. Vatikáni Zsinat rámutat, hogy a tömegtájékoztatásban helyes lelkiismeretre van szükség, főleg két, különösen vitatott kérdést illetően. Az első a hírek szerzését és terjesztését érinti: az információnak nemcsak, hogy meg kell felelnie a tények valódiságának, hanem tiszteletben kellene tartania az emberi jogokat és méltóságot is. Ma, amikor mindenekelőtt szenzációt keltő híreket keresnek, hogy felkeltsék a közönség figyelmét, érdemes emlékeztetni a II. Vatikáni Zsinat megállapítására, miszerint: „nem minden ismeret használ”, „a szeretet viszont épít” (1Kor 8,1). Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a tömegtájékoztatási eszközöknek nem kellene társadalmi ellenőrzést gyakorolniuk – hangsúlyozza Dariusz Kowalczyk.
A második kérdés „a művészi szabadság és az erkölcsi törvény” viszonyát érinti (6. pont). Az „Inter mirifica” dekrétum leszögezi, hogy az objektív erkölcsi rend felette áll az összes többi, emberalkotta rendeknek, ide értve a művészetet is. Nem igaz, hogy „többet meg kell engedni” azoknak, akik a művészetnek szentelik magukat. Ha eltekintenek az etikai dimenziótól, akkor pusztán olyan produkciókat hoznak létre, amelyek valódi mélységet nélkülözve mindössze provokálnak.
Ahhoz, hogy szembe tudjunk nézni az említett kérdésekkel, a zsinat útmutatása szerint olyan „papokat, szerzeteseket és világi hívőket” kell kiképezni, akik mind szakmailag, mind erkölcsileg képesek a tömegtájékoztatás eszközeinek használatára. Ez a zsinati irányelv ma sürgetőbb, mint valaha – olvashatóak Dariusz Kowalczyk gondolatai a Vatikáni Rádió magyar nyelvű honlapján.
A 25 rövid elmélkedésből álló sorozat szerkesztője Dariusz Kowalczyk jezsuita, a Pápai Gergely Egyetem teológiai dogmatika tanára. Gondolatait 2010 novembere óta teszi közzé a Vatikáni Rádióban, XVI. Benedek pápa szavait idézve „A II. Vatikáni Zsinat, a harmadik évezred iránytűje” címmel.