A globalizáció hatása, a világszövetség létrejötte – ülésezett a Református Világszövetség Európai Területi Bizottsága

Létrehozás: 2009. október 13., 10:07 Legutolsó módosítás: 2009. október 13., 10:08

Wuppertal – „Saját bőrünkön érezzük a globalizáció hatásait. A franciák felvásárolnák a magyar vízkészletet, a német felvásárolták az energiaipart, a hollandok pedig megvennék a földjeinket”, mondta Bölcskei Gusztáv püspök Wuppertalban, a Református Világszövetség Európai Területi Bizottságának ülésén. Forrás: reformatus.hu

Több mint húsz ország egyházvezetői tanácskoztak a német városban. A találkozó fő témai között szerepelt a Grand Rapids-i jövő évi nagygyűlés tartalmi és stratégiai előkészítése, az európai érdekek és témák meghatározása, valamint a globalizáció világméretű következményeinek vizsgálata.

A Református Világszövetség korábbi ülésén Afrikában, szintén szó volt a globalizáció főbb kérdéseiről, akkor a vezetők azt fogalmazták meg, hogy a világ jelenlegi gazdasági és politikai struktúrája rengeteg igazságtalanságot hordoz magában és az egyházaknak fel kell lépniük a globalizáció káros hatásai ellen.

A wuppertali találkozó kapcsán Bölcskei Gusztáv, a Református Világszövetség Európai Területi Bizottságának elnöke azt mondta: „ha a globalizáció szóba kerül nemcsak az afrikai nehézségekre, ellentétekre kell gondolni, mert ez itt Európában is jelen van. Hiszen szolidaritást várunk el a testvéregyházainktól abban, hogy mi ne legyünk külföldi hatalmaktól függő és gazdaságilag kiszolgáltatott ország”, fogalmazott a püspök. „Ha a globalizációról beszélgetünk, nem kell messzire mennünk,- tette hozzá, „ugyanis itt van közöttünk, mi is érezzük a saját bőrünkön”. Bölcskei Gusztáv példaként említette, hogy „a franciák fel akarják vásárolni a magyar vízkincset, a németek felvásárolták az energiaipart, vagy, hogy a hollandok megvennék a magyar földet”.
A másik fő téma a konferencián az volt, hogy 2010-ben létrejön a Református Egyházak Világszövetsége, amelyik még több tagegyházat ölel majd fel. Bölcskei Gusztáv ennek kapcsán azt mondta, hogy az új szövetséggel új elnökség és struktúra jön majd létre, ahol az európai egyházaknak kevesebb hely jut ezért egyeztetni kell, hogy hogyan lehet a leghatásosabban a közös érdekeket érvényesíteni.
Bölcskei Gusztáv a bizottsági ülés után elmondta azt is, hogy Nikolaus Schneider, a Rajnai Egyház elnöke novemberben ellátogat a Magyar Református Egyház Zsinatára, ahol együtt emlékeznek meg a Barmeni Teológiai Nyilatkozat kiadásának 75. évfordulójáról, valamint aláírják a rajnai és Magyar Református Egyház közötti megállapodást, ami a két egyház közötti kapcsolatokat szabályozza majd.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben