A fogyatékkal élők számára létesült központ Sepsiszentgyörgyön
Sepsiszentgyörgy – Elkészült az Írisz Ház névre keresztelt központ Sepsiszentgyörgyön, ahol fogyatékkal élő fiatalokat foglalkoztat a Diakónia Keresztyén Alapítvány helyi kirendeltsége. A cél: elfoglaltságot biztosítani ezeknek a fiataloknak. Forrás: Krónika / Bíró Blanka
A sepsiszentgyörgyi Írisz Ház az első olyan központ Kovászna megyében, ahol a fogyatékkal élő fiatalok dolgozhatnak. A fejlesztő és munkaterápiás létesítményben ötven fiatallal foglalkozik a Diakónia Keresztyén Alapítvány sepsiszentgyörgyi kirendeltsége.
A Diakónia Keresztyén Alapítvány sepsiszentgyörgyi szervezete 2002-ben kezdte el működését; a szociális élet két elhanyagolt területét próbálta lefedni: az idősekről és a sérült fiatalokról való gondoskodást – mesélte lapunknak Makkai Péter református lelkipásztor, a központ koordinátora. Mint mondta, az öregek saját otthonukban való gondozását szervezetten végzik a háromszéki falvakban és Sepsiszentgyörgyön, ugyanakkor a fogyatékkal élők életkörülményein is próbáltak javítani.
Úgy tapasztalták, hogy a rászorultabbak azok a fogyatékkal élő fiatalok, akik betöltötték már a 18. életévüket, de a társadalom nem biztosít számukra munkahelyet, megélhetést. Ezért 2005-ben beindították a nappali foglalkoztató programot: ennek keretében naponta tucatnyi fogyatékkal élő fiatallal foglalkoznak, megpróbálnak jobb életkörülményeket, elfoglaltságot, közösséget biztosítani számukra. Különböző terápiás foglalkozásokat szerveztek számukra, úszás, kézművesség szerepelt a programban.
Nemzetiségtől és felekezettől függetlenül bárkit szívesen látnak – mesélte Makkai Péter. Hozzátette, a foglalkozásokat az egyik sepsiszentgyörgyi parókián tartották, ez azonban egy idő után már nem felelt meg a célnak. Ezért a református egyházkerület az Olt folyó partján, a Gyöngyvirág utcában kijelölt egy telket a fejlesztő és munkaterápiás központ megépítésére. A munkálatokat 2006-ban kezdték el, és idén nyáron fejezték be.
A 330 ezer eurós beruházás holland és német segítséggel, a helyi önkormányzat és vállalkozók, valamint az állam támogatásával valósulhatott meg. A központban fa- és fémfeldolgozó műhelyt, illetve varrodát rendeztek be, a számítógépes terem és konyha mellett pedig közösségi termet is kialakítottak, ahol különböző ünnepségeket, istentiszteleteket szerveznek majd a fogyatékkal élő fiatalok számára.
A falakat a Gyulai Líviusz baróti származású képzőművész adományozta grafikákkal díszítették. A lelkipásztor hangsúlyozta: az Írisz Ház neve a szivárványra utal, hiszen ennek színeihez hasonlóan az emberek is sokfélék. A központban azzal a céllal fejlesztik a fiatalokat, hogy később esetleg munkakönyves állást vállalhassanak, és akinek ez nem sikerül, az is méltó körülmények között, foglalkozással tölthesse napjait.