A brooklyni rabbik és a pénzmosás
New York – Nem egészen két héttel ezelőtt, az FBI letartóztatott 44 személyt New York egyik negyedében, Brooklynban. A világ – és főként Amerika – megdöbbenve vette tudomásul, a letartóztatottak között számos rabbi és egyéb más, egyházi kötődésű ember volt. Ám arra csak a bennfentesek és a közel-keleti viszonyokban jártasok figyeltek fel, hogy valamennyien egyetlen szekta tagjai, ráadásul egy olyané, mely Szíriából, és azon belül is elsősorban Aleppóból és Al-Kamisliből származik. Forrás: Asharq Al-Awsat, globusz.net
Az aleppói zsidóság fontos történelmi tradíciókkal rendelkezik, zsinagógájukat Dávid királytól származtatják, és saját Tóra-magyarázattal gazdagították a zsidó hitgyakorlatot, ennek neve egyenesen Aleppói Törvénykönyv. A szekta tagjai a politikai ellenségeskedések miatt a 20. században elhagyni kényszerültek Szíriát, szétszóródtak a világban, és közülük nagyon sokan Brooklynban telepedtek le. Számukat ott jelenleg mintegy hetvenötezerre becsülik. Közösségük megteremtői között sok híres rabbi volt, illetve a gazdasági hátteret egy gazdag bankár, az egykori Edmund Szafra biztosította, akinek elődei évszázadokon át Aleppó aranyverői közzé tartoztak (a Szafra név is erre utal).
Mi történhetett, hogy egy ilyen mély vallási háttérrel és tradícióval bíró közösség számos prominens tagját most azzal vádolják, hogy vagyonukat a Fülöp-szigetekről becsempészet gyermekek kereskedelmével gyarapították (egy-egy gyermekért állítólag 160.000 dollárt kértek), illetve roppant összegeket mostak tisztára, nem kis haszonnal. A választ megadni erre – jegyzi meg az Asharq Al- Awsat – nem egyszerű, és egyelőre lehetetlen.
Egy biztos, az amerikai leleplezések után immáron már Izraelben is megindult a bűnüldözői gépezet, annál is inkább, mert időközben kiderül, a szekta gazdasági érdekeltségei egy bizonyos izraeli párthoz, a radikális Sasz-hoz kötődnek. A Sasz arról híresült el, hogy gyalázkodó hangnemben uszít az arabok, s ezen belül elsősorban a palesztinok ellen.
Az izraeli hatóságok igen komoly összegek nyomára bukkantak, melyek az „aleppói” szektától vándoroltak át a Saszhoz, annak számtalan fiókintézményébe, illetve ebből finanszírozták a párt karitatív tevékenységét.
Ám még mielőtt valaki elhamarkodott következtetéseket vonna le a zsidó felekezettel kapcsolatban, a lap emlékeztet rá: az eset nem „felekezetspecifikus”. Egészen hasonló politikai üzletekre derül fény minduntalan egyiptomi vallási közösségekkel kapcsolatban, miként a katolikus egyházat is számos hasonló megalapozott bírálat érte a ’70-es években.