A britek kétharmada helyteleníti XVI. Benedek meghívását
Heves tiltakozás kíséri majd XVI. Benedek négynapos nagy-britanniai körútját. A reformáció óta ez az első alkalom, hogy a katolikus egyház feje hivatalos állami látogatást tesz a szigetországban. Forrás: Nepszabadsag.hu / R. Hahn Veronika
Fokozódó nyugtalansággal követheti XVI. Benedek a csütörtökön kezdődő nagy-britanniai utazását megelőző híreket, kommentárokat, tévéműsorokat. A The Times közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek kétharmada helyteleníti a pápa meghívását. A katolikus egyház fejének ez az első állami hivatalos látogatása Nagy-Britanniába a reformáció óta. II. János Pál 1982-ben járt ugyan a szigetországban, de azt nem kísérte királyi „áldás”.
A friss felmérés megerősíti, hogy a brit közvélemény túlnyomó része intoleránsnak tartja a katolikus egyházat, amely nem viselkedett tisztességesen a gyermekbántalmazási ügyekben. Nem pusztán a Vatikánnal, magával a pápával is bajuk van a brit polgároknak, például az abortuszt és a fogamzásgátlást elítélő nézetei, a nők pappá szentelésének ellenzése és a holokauszttagadó brit püspök, Richard Williamson kiközösítésének visszavonása miatt. Semmiképpen nem meríti ki a szívélyes vendégvárás kategóriáját, hogy a sajtó XVI. Benedek fejére olvassa a vizit 22 millió fontos költségét, melyhez tetemes rendőri-biztonsági számla is adódik még.
A The Times vallási szerkesztője, Ruth Gledhill az oroszlánok közé vetett Dánielhez hasonlítja a pápát. Az ismert emberjogi aktivista, Geoffrey Robinson ügyvéd arra buzdított, hogy a Vatikánt nyilvánítsák „lator állammá”. Neves politikusok és közéleti személyiségek, köztük Stephen Fry író és médiasztár, Sir Jonathan Miller orvos és színházi rendező jegyzi azt a nyílt levelet, mely szerint a „pápa nem érdemli meg a hivatalos állami látogatást, tekintettel az egyháznak az HIV vírus terjedését is megakadályozó óvszerrel, a szegregált oktatással, az abortusszal, a homoszexualitással kapcsolatos álláspontjára és a papi pedofília eltussolására.” Emberi jogi szervezetek mellett a szexuális zaklatások áldozatai készülnek tiltakozásokkal. London belvárosában „Nope Pope” (Pápa nem!) címmel rendeznek partit, melynek bevételéből a pedofil papok áldozatait támogatják.
II. Erzsébet csütörtökön edinburghi rezidenciáján, a Holyroodhouse-kastélyban fogadja vendégét. Pénteken a pápa felavatja a II. János Pál emlékét viselő sportintézményt, és megbeszélést folytat Rowan Williams canterburyi érsekkel. Williams nem örült XVI. Benedek minapi megjegyzésének, mely szerint kész befogadni a liberális tendenciáktól vonakodó hívőket. A pápa misén vesz részt az utóbb szentté avatott Thomas More (Morus Tamás) és Edmund Campion perének és ítélethirdetésének helyet adó Westminster Hallban, ahová többek között a katolikus hitre áttértTony Blair volt kormányfőt, valamint három korábbi miniszterelnököt – Margaret Tha tcher bárónőt, Sir John Majort és Gordon Brownt – is várnak. A Vatikán feje szombaton fogadja az udvariassági látogatást tevő David Cameron kormányfőt, az ateista Nick Clegg liberális-demokrata vezetőt, akinek spanyol felesége mélyen hívő katolikus, és Harriet Harmant, az ellenzéki Munkáspárt vezérét.
A vizit fénypontjának ígérkezik John Henry Newman vasárnapi boldoggá avatása Birminghamben. A XIX. századi érsek ellentmondásos személyiség volt, hiszen az anglikán egyházból tért át a katolicizmusra, nagyban befolyásolva később annak tanait. Newman ezzel egy lépéssel közelebb kerül egy esetleges szentté avatáshoz. Benedek most először celebrál boldoggá avatást, hiszen elvei szerint a pápák csak kanonizációt végezhetnek el.