A bajor evangélikus püspök 2017-ig nagy ökumenikus lépésekben reménykedik

Létrehozás: 2010. március 23., 16:06 Legutolsó módosítás: 2010. március 23., 16:22

Weiden – A bajor evangélikus püspök, Johannes Friedrich abban reménykedik, hogy 2017-ig, a reformáció 500 éves évfordulójáig látható és kézzelfogható ökumenikus előrelépések fognak történni. Forrás: idea.de, evangelikus.hu

A protestánsok, szerte a világon, 2017-ben arra fognak emlékezni, hogy Luther Márton (1483-1546) 1517. október 31-én kiszögezte 95 tételét a wittenbergi vártemplom kapujára és ezzel kezdetét vette a reformáció folyamata.

Friedrich püspök szerint azonban az 500. évfordulóig jó lenne, ha legalább azt sikerülne elérni, hogy az úrvacsorát a különböző felekezetek együtt tudják venni. A püspök erről a bajorországi zsinat ülésén beszélt, március 22-én Weidenben.

A zsinaton az ökumenikus kapcsolatokról van szó. Amíg a protestáns felfogás szerint minden megkeresztelt ember részt vehet az úrvacsorában, így katolikus testvéreink is, addig a katolikus egyház szerint még mindig tilos a protestánsokkal együtt a kenyér és a bor közös vétele.

Friedrich maga is részt fog venni a májusban megrendezére kerülő Ökumenikus Kirchentagon, ám nehezményezi, hogy a katolikus testvérekkel nem lesz közös úrvacsora, sőt a protestánsoknak tilos nyíltan a katolikus testvéreket úrvacsorázni hívni.

Friedrich azonban feltette a kérdést: „Milyen ökumené az, amely épp az Úr asztalánál ér véget?”

1985-ben ugyan az ókatolikus egyházzal egyezséget kötöttek és tanításbeli különbségek ellenére az úrvacsorán a más felekezetű hívek is részt vehetnek, de ez a római katolikusokkal nincsen így, mind a mai napig.

A lutheránusok és a baptisták között előrelépések történtek ezen a téren. A fő különbség velük szemben a keresztelési felfogás miatt van, hiszen a baptisták csak felnőtteket kerezstelnek meg.

Friedrich szerette volna eloszlatni az ökumenikus párbeszéd céljáról alkotott helytelen elképzeléseket is. Bár a Lutheránus Világszövetség előirányzata szerint az „egymással megbékélt különbözőségben lévő egység” keresendő a katolikusokkal, ortodoxokkal és anglikánokkal, ők mégis ódzkodnak ettől. Ők ugyanis a látható egység felé törekednek, azt a benyomást elkerülvén, hogy a partnereket csak a tradícióik miatt akarnák elfogadni. Friedrich szerint az LVSZ által megfogalmazottak azért is jelentősek, hogy azegyházak tudatában legyenek annak, hogy szó sincsen a protestánsok és otrodoxok visszatéréséről a római-katolikus egyház kebelébe és arról sem, hogy a pápának protestánssá kellene válnia.

Friedrich állást foglalt a katolikus egyházban történt szexuális visszaélésekkel kapcsolatban is. A püspök elmondta, hogy sajnos nem csak a katolikus egyházban fordulnak elő szexuális visszaélések fiatalkorúakkal szemben, hanem a protestáns egyházakban is. De az eseteket mindenkor alaposan fel kell tárni és nem szabad hagyni, hogy a tettek elburjánzzanak. Az egyháznak példát kell mutatnia abban, hogy a bűn elnyeri méltó büntetését és ebben támogatja a München-Freising-i érsek, Reinhard Marx kijelentését, aki szerint a gyermekekkel való szexuális visszaélések esetén „nulla a tolerancia”.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben

Nem mondhatni, hogy ez nem egy ökumené:)

Elküldte Rácz Lajosné idő 2010. március 24., 00:30
Katolikusként kezdtem, reformátusként folytattam, evangélikussá lettem! -És újra igaza lett az én Uramnak:"Senki sem lehet próféta a saját hazájában!"

Ökumenikus lépések

Elküldte Rácz Lajosné idő 2010. március 24., 00:22
Egy katolikus kiadványból, csakhogy lássuk mennyire haladtunk előre:/
Boldogemlékű Arzéniosz atya azt írja: "Az ökumenizmus a XX. század legnagyobb eretneksége." Szerintem ez nagyon is igaz kijelentés, -ez a vita-oldal is jól alátámasztja ezt. Egy igazhitű katolikus kereszténynek nincs közös témája olyanokkal, akik nem tartják meg a hét szentséget, -noha mind a hetet Krisztus alapította; akik nem tisztelik az Istzen Anyját, -noha Krisztus mindannyiunk anyjává rendelte a kereszten; -és akik nem ismerik el Péter utódát, a római szentséges pápát, -noha Krisztus Egyházát Péterre, a kőszálra, -azaz a pápaság intézményére építette. Az ilyeneket gyűlölnünk nem szabad, csúfolni, elmarasztalni nem szabad, -az ítéletet majd megtartja felettük Krisztus. De közös témánk nincs velük. A közös ima-alkalmaktól, ökumenikus imahetektől pedig az Isten mentsen! Ne szennyezzük be az igaz kereszténységet a protestantizmus és a szekták tanaival. Isten irgalmazzon nekik, -mi pedig könyörögjünk önmagunkért, hogy az igaz krisztusi Egyház által mutatott úton megmaradva, helyesen tudjunk haladni az üdvösség felé. Isten segítsen erre minden igazhitű katolikus keresztényt!

Szentségek

Elküldte Horváth-Bolla Zsuzsanna idő 2010. március 24., 09:45
A szentségeket illetően téved. A katolikusoknak valóban hét szentsége van, de ezek koránt sem azok, amiket Ön felsorol, hanem a következők:
keresztség, bérmálás, eucharisztia /úrvacsora, bűnbocsánat, betegek kenete, egyházi rend, házasság.
A felsoroltak közül kettőt szerzett Jézus Krisztus, ezért ezt fogadjuk el mi evangélikusok.
Mivel azonban mindannyian hiszünk Jézusban, hiszünk Istenben és hiszünk a Szentlélekben, nem hiszem, hogy ne lennének közös témáink katolikus testvéreinkkel, illetve más keresztény testvéreinkkel.
Érdekes, hogy Ön, aki katolikusként nőtt fel, pont Ön menekül ennyire az ökumenétől és hozza fel evangélikusként azt az érvet, hogy mi mégis mekkora bűnt követünk el, hogy nem hiszünk az Ön által felsorolt katolikusnak vélt szent dolgokban, ami miatt ítélet lesz rajtunk. Nem önellentmondás ez?

Kedves Zsuzsanna!

Elküldte Rácz Lajosné idő 2010. március 24., 11:15
Ismét félreértjük egymást. A fenti írás nem az én szellemi termékem, hanem egy katolikus lapból mutattam be, hogy lássuk mekkora hitbeli szakadékok, különbségek vannak a katolikus és protestáns egyházak között. Jómagam bár katolikus keresztséget kaptam, mégsem fogadtam és fogadom el a katolicizmus tévtanításait. Bár ezt csecsemő koromban még felfogni nem tudtam, így nem is ellenkeztem, hogy katolikussá legyek. Igen közöttük voltam, éppen ezért biztosak a forrásaim arra nézve, hogy mekkora ellentétek vannak. Ha úgy tetszik a Szentírás tanítása és a katolicizmus szellemisége között. Nem utolsó sorban pedig, ezeket látva nem hallgathatom el a tényeket a többi katolikus hívek előtt sem. Mivel ismerem őket, szeretném ha ők is megláthatnák az igazságot. Az igazság pedig maga az Úr Jézus Krisztus! Mert tudja meg mindenki, hogy nem látják! Nem az Ő hibájuk, hanem a tanítóik hibája, akik tévtanításokkal sötétségben viszik a híveiket és maguk is abban járnak. Tehát az ökumené, ami egységet jelent, nem valóságos egység, hanem hamis! Az út vége pedig a képmutatás! Ez a célja annak a szellemi hatalmasságnak, aki ez mögött megbújik! Mert nem test és vér ellen van nekünk tusakodásunk, hanem szellemi hatalmasságok ellen!

Párbeszéd

Elküldte Horváth-Bolla Zsuzsanna idő 2010. március 24., 19:14
Én sajnos azt hittem, hogy a hozzászólásokban saját véleményünket közöljük... amire már többször is kértem. Katolikus lapból származna idézete? Nem hiszem, hogy pont ott rontanák el a szentségek mibenlétét.
Nem hiszem, hogy szakadék lenne, csak emberi butaság létezhet. Hit kérdéseiben pedig épp az isteni tényező az, ami számít.