350 – A világ klímájáért szólalt fel a Lutheránus Világszövetség is
Genf – Sydney – Berlin – Budapest – Október 24-én világméretű akciónapot hirdettek meg a világ klímájának védelmében. A Lutheránus Világszövetség tanácsának a Genf melletti Chavannes-de-Bogisban ülésező mintegy 100 képviselője is felállt, hogy kirakják a 350-es számot. A szervezet tagjai ezzel támogatták a 350.org nemzetközi kampányát. Forrás: LWI, MTI
„Nem várhatunk tovább, hanem választ kell találnunk erre a válságra úgy, hogy világméretű kampányokban szerepet vállalunk” – mondta Ishmael Noko jelenlegi főtitkár, aki hangsúlyozta a szükségességet, az etikát és a tartósságot, amellyel a klímavédelem kérdéséhez hozzá kell állnia minden lutheránusnak.
*****
2009. október 24-én 120 országból 1500 éghajlatvédelmi akciót regisztráltak a 350.org civil kezdeményezés honlapján, amely életre hívta a világ legnagyobb mozgalmát. Több millió ember egy napon mutatta meg, hogy egy biztonságosabb jövőt szeretne és megtesz mindent, hogy az éghajlatváltozást visszafordítsa.
Több ezren tüntettek Sydneytől Stockholmig, Párizson, Berlinen és Madridon át, hogy a koppenhágai éghajlatvédelmi értekezlet előtt öt héttel mozgósítsák a világ közvéleményét az általános felmelegedés problémája kapcsán. A megmozdulások Sydneyben kezdődtek, ahol tüntetők ezrei gyűltek össze a kikötőben és a híres Bondi strandon. A tüntetők 350 feliratú transzparenseket lobogtattak. A 350-es szám utalás a levegő biztonságos széndioxid-koncentrációjára (350/millió levegőrészecske). A tüntetők szintén a 350-es számot formázták meg testükkel a sydneyi operaház lépcsőjén állva, míg a székesegyház harangja 350-szer kondult meg.
A Párizsban összegyűlt több száz tüntető 12 óra 18 perckor csengette meg mobiltelefonját és a magával hozott ébresztőórákat, utalva arra, hogy december 18-án lesz a koppenhágai konferencia zárónapja.
A tüntetők a politikusokat – élükön Nicolas Sarkozy elnökkel – akarták ily módon felébreszteni, hogy készüljenek fel a konferenciára, amely előtt október 29-30-án európai uniós csúcstalálkozó lesz. „Nicolas, ébredj fel” – volt olvasható az egyik transzparensen.
A létfontosságúnak tekintett koppenhágai konferencián tervezik elfogadni az éghajlatváltozás elleni küzdelem céljait felsoroló, de 2012-ben lejáró kiotói jegyzőkönyv helyére lépő nemzetközi egyezményt.
Lars Lokke Rasmussen dán kormányfő azonban figyelmeztetett, hogy a tárgyalások nem haladnak olyan tempóban, amely lehetővé tenné egy nemzetközi megállapodás elfogadását Koppenhágában.
„Már két éve tartanak a megbeszélések, és nagyon lassú és fájdalmas haladást értünk el. Világos, hogy a jelenlegi ütemben a konferenciáig hátralévő hetek alatt nem érünk el odáig” – közölte Rasmussen egy közleményben.
Stockholmban mintegy harmincan követeltek azonnali tárgyalásokat a klímaváltozásról. Berlinben mintegy 350-en – Angela Merkel kancellárt ábrázoló maszkban – gyűltek össze a Brandenburgi Kapunál. Isztambulban az Európát Ázsiával összekötő Boszporusz-híd alá állított hajón követeltek „Munkahelyeket, éghajlatot és igazságot”.
A madridi Puerta del Solon a társadalmi, környezetvédő és szakszervezetek alkotta Klímaváltozás elleni Platform paródiát mutatott be az „éghajlatváltozás tragikus következményeiről”.
Hazánkban több helyszínen is tartottak klímavédelmi eseményeket, többek között Győrben, Veszprémben és Bakonyszombathelyen. Budapesten a Széchenyi Fürdőben volt a klímafürdőzés, ahol Herendi Gábor rendező rövidfilmforgatásával kezdődött a program: Az este a buli jegyében folytatódott, a szervezők zenével, koncertekkel, szinkronúszó-bemutatóval és természetesen fürdőzéssel készültek.