„Az egyház visszafordíthatatlanul elkötelezte magát az ökumenizmus mellett”

Létrehozás: 2010. november 18., 11:38 Legutolsó módosítás: 2010. november 18., 11:40

Róma – A Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsának elnöke, Kurt Koch érsek, kinevezett bíboros november 15-én, hétfőn délután nyitotta meg beszédével a tevékenységének 50. évfordulóját ünneplő dikasztérium plenáris ülését. A főpásztor felidézte az ökumenikus párbeszéd történetét a II. Vatikáni Zsinattól kezdve napjainkig. Megállapította, hogy az egység keresése nélkül a keresztény hit lemondana önazonosságáról. Ma két áramlat létezik: az egyik továbbkeresi az egyház látható egységének megvalósítását, a másik megelégszik a már elért eredményekkel. Forrás: Magyar Kurír

Szükség van tehát arra, hogy új lendületet adjunk az ökumenikus mozgalomnak, különösen napjainkban, amelyet az egyházi széttöredezettség, a pluralizmus és a relativizmus jellemez – mondta Kurt Koch bázeli érsek, kinevezett bíboros, aki kiemelte: az ökumenizmus szükséges a misszióhoz is, amelyet akadályoz a hívek megosztottsága. Az új evangelizáció csak akkor lehet sikeres, ha újjáéled az ökumenikus mozgalom eredeti célja, vagyis a keresztények látható egysége.

A Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsának elnöke többek között érintette a katolikus és az ortodox egyház közötti ökumenikus párbeszéd témáját is. Felidézte, hogy ezen a téren az utóbbi évtizedekben bátorító lépések történtek, különös tekintettel a 2007-ben Ravennában megrendezett találkozóra. Ekkor a két egyház közös nyilatkozatban ismerte el, hogy az egyháznak szüksége van „protos”-ra, vagyis elöljáróra, helyi, regionális és egyetemes szinten is. Ezen az ígéretes alapon kell a továbbiakban rávilágítani történelmi szempontból, hogy milyen szerepet töltött be Róma püspöke az első évezred osztatlan egyházában. Ez a kérdés zsákutcába jutott a katolikus és ortodox egyház közötti nemzetközi teológiai vegyes bizottság októberben Bécsben megtartott ülésén. Szükség van tehát a téma további elmélyítésére – mutatott rá az érsek.

Kurt Koch leszögezte: nem veszíthetjük szem elől az ökumenikus párbeszéd végcélját, amely a katolikus egyház számára nem más, mint a látható egyházi szeretetközösség helyreállítása. A dialógusban nagy segítséget nyújthatnak a keleti katolikus egyházak, amelyek sajátos feladatát az „Orientalium ecclesiarum” kezdetű zsinati határozat fogalmazta meg. Ezek az egyházak a híd szerepét töltik be, és hozzásegítenek ahhoz, hogy már most erőteljesebben lélegezzünk mindkét tüdőnkkel, előmozdítva a keleti irányban való kibővítést az ökumenizmus terén is – mondta a Keresztény Egységtörekvés Pápai Tanácsának plenáris ülését megnyitó beszédében a dikasztérium elnöke.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben