Vallási okok miatt engedik be a tőrt a londoni olimpiára
Megengedik a szikheknek, hogy a 2012-es londoni olimpián maguknál hordják a kirpánt, egy kis tőrszerűséget. Forrás: The Guardian, mindennapi.hu
Lord Coe, a 2012-es londoni olimpiai szervező bizottság elnöke a szikh szövetségnek címzett levelében azt írta, hogy engedélyezik a kirpan (nyolc centiméteres pengéjű kis tőr) viselését a szikh résztvevőknek.
Nemet mondtak Párizsra
A kirpan és a kara (karperec) viselése kötelező viselet a szikheknek. Lord Coe közleményében leírta: a tőr viselése az olimpiai játékok ideje alatt vallási okok miatt megengedett a szikh vallású résztvevőknek. Hozzátette: a szervezők együttműködnek a szikh közösséggel és a Metropolitan rendőrséggel karöltve döntöttek erről. Elmondása szerint a szikheknek nagy szerepe van abban, hogy a 2012-es londoni olimpiai- és paralimpiai játékokat Londonban rendezhetik meg.
A csoport üdvözölte Lord Coe levelét, állításuk szerint a lobbitevékenységük segített abban, hogy Párizs helyett London adjon helyet a 2012-es olimpiai játékoknak. Franciaországban ugyanis tilos nyilvános helyen a vallás jelképeit viselni. A Szikh Szövetség közleménye szerint a hívek számára elengedhetetlen a vallásgyakorlás, ezért kampányoltak Párizs ellen. Dabinderjit Singh, a szikh szövetség Egyesült Királysági szóvivője elmondta: erőteljesen lobbiztak, hogy ne Franciaország adjon helyet az olimpiának, de a szavazás idején csöndben álltak ki saját érdekeik mellett. Hozzátette: bár elfogadták a kirpant, mint vallási elemet, még rengeteg tennivaló van hátra a vallás teljes elfogadtatása érdekében.
Felidézte a szikh krikett rajongó Gurdev Singh esetét is, akinek megtagadták a bejutását múlt hétvégén az India és Anglia között zajló meccsre a kirpan miatt. A férfi a kizárást követően a pálya előtt rendezett tiltakozó demonstrációt. Singh, a Szikh Szövetség elnöke elmondta, hogy az emberek 9/11 óta összekeverik a turbánt viselő szikheket a terroristákkal, és az előítéletek miatt a kirpant fegyvernek tekintik, nem pedig vallási motívumnak.
Az Egyesült Királyság nem tiltja az ünnepi tőr nyilvános viselését, hiszen az a szikh vallási kultúra része. Vannak azonban olyan szikhek akik állítják: hiába engedélyezett a tőr viselése, sok helyre még így sem engedik be és veszélyforrásnak tekintik őket.