Nem elismert vallás többé a kereszténység Szudánban

Létrehozás: 2011. november 07., 12:55 Legutolsó módosítás: 2011. november 07., 12:56

Helyi lakosok keresztény templomokat támadtak meg, miután Bashir szudáni miniszterelnök ismételten megígérte, hogy a jövőben Szudán szigorúan iszlám állam lesz. Forrás: mindennapi.hu / zdr, Christianity Today

Felbátorodva attól, hogy Dél-Szudán kiszakadása után a kormány az iszlám jog alapjára kívánja helyezni az országot, a helyi muzulmán lakosság Kartúmban keresztényeket támadott meg. A cél egy templom építésének a megakadályozása volt. Eközben a helyi hatóságok azzal fenyegetőznek, hogy a másik három működő templomot is lerombolják. Szudánban körülbelül. egymillió keresztény él. A muszlimok továbbra is tartanak a keresztény befolyástól. Egy gyülekezeti vezető névtelenül megjegyezte, hogy a muzulmánok csökkenteni és korlátozni akarják a keresztény gyülekezetek számát, és egyre nagyobb nyomás nehezedik az egyszerű hívekre.

Többé nem elismert vallás

Krisztus Szudáni Egyháza a Kartúmtól nyugatra található Omdurban városában továbbra is megtartja vasárnapi istentiszteleteit. A muzulmánok és a helyi hatóságok ellenkezése dacára egy tető nélküli épületben tartják összejöveteleiket. A helyi muszlimok Hay al-Savrában arra hivatkozva, hogy a kereszténység többé nem elismert vallás az országban, megtámadtak 7 hívőt, akik Krisztus Szudáni Egyházának tagjai. A támadók miközben köveket dobáltak a keresztényekre, és azt kiabálták, hogy „nem kívánjuk a keresztény templomok jelenlétét a környékünkön.”

Krisztus Szudáni Egyháza megpróbál egy gyülekezeti épületet felépíteni arra a területre, amelyet még 1997-ben szereztek meg. Nehézséget okoz azonban, hogy a muzulmánok különböző taktikai húzások segítségével hátráltatják az építkezést. Az egyház ennek ellenére megpróbál engedélyt szerezni az iszlám kormányzattól az új templom építésére.

Omdurman másik részén, Madinat al Fathben, a Szudáni Episzkopális Egyház és a Római Katolikus Egyház vezetői meglepődtek, amikor megtudták szeptember 11-én, hogy a kormányhivatalnokok engedély nélküli működéssel vádolják őket. A hivatalnokok három templomot vörös színű kereszttel jelöltek meg azzal a kijelentéssel, hogy „ezeket le fogjuk rombolni". A konfliktus lényege a keresztények jelenléte a térségben. A muzulmánok és a helyi bizottságok szerint nincs szükség templomokra a környéken, mivel szerintük nem is élnek ott keresztények.

Csendben felméréseket végeztek

A keresztény források elmondják, hogy a keresztények csalódottan szereztek tudomást arról, hogy a helyi bizottságok a földet két részre osztották. Az egyikre mecsetet, a másikra pedig muzulmán iskolát szándékoznak építeni. „Mi már felépítettük a templomunkat, és minket arra köteleznek, hogy szerezzünk engedélyt a felépítésére” – mondta egy magát megnevezni nem kívánó egyházi vezető. Krisztus Szudáni Egyháza panaszt tett az illetékes minisztériumban, amely szeptemberben azt a választ adta, hogy kivizsgálják az ügyet.

A keresztények szerint a kormányzat csendben felméréseket végez velük kapcsolatosan. A vallási ügyekkel foglalkozó állami tisztviselők ugyanis több alkalommal felhívták az egyház vezetőit, hogy információkat kapjanak tőlük a gyülekezeteik tagjairól, illetve a helyi közösségeik tevékenységével kapcsolatosan. Az egyházak tagjai félnek attól, hogy templomaikat bezárják. Tartanak a muszlim lakosság ellenséges fellépésétől. Ezt különösen azóta tapasztalják, amióta Dél-Szudán függetlenné vált. A muszlimok ugyanis mindent megtesznek annak érdekében, hogy megtisztítsák az országot a keresztényektől.

Szigorúan iszlám állam

Omar al-Bashir szudáni miniszterelnök kijelentette pártjának vezetői előtt október 12-én, hogy Szudán szigorúan iszlám identitású állam lesz. Bashirt különben a Nemzetközi Büntetőbíróság körözi a Darfurban elkövetett emberiség elleni bűntettek miatt. Tavaly decemberben, egy hónappal azelőtt, hogy Dél-Szudán a függetlensége mellett szavazott, al-Bashir kijelentette, hogy Dél kiválása esetén Szudán módosítja alkotmányát. Egyedüli jogforrása az iszlám jog, a saría lesz; míg a hivatalos nyelv az arab. Jelenleg a sária csupán a jog egyik forrását képezi az ideiglenes nemzeti alkotmányuk szerint, de valóságban a jog és a politika területén az iszlámot részesítik előnyben a hatóságok.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben