Az egyház a bankokkal szemben a demonstrálók mellé állt

Létrehozás: 2011. november 02., 17:15 Legutolsó módosítás: 2011. november 02., 17:15

Fordulóponthoz érkezett a fiatalok Occupy (=Foglald el) proteszt-mozgalma a bankvilággal szemben Londonban és Berlinben. A reformációra emlékező hétvégén mindkét helyen azt követelik az egyházak, hogy kezdjenek megbeszéléseket a bankok és a protestánsok. Az egyik egyházi vezető véleménye szerint a demonstrálók csak azt teszik, ami az egyháznak is egyik fontos feladata: a szegények mellé állnak. Forrás: evangelisch.de / dr. Békefy Lajos

Megkondultak a vészharangok világszerte 

Londonban Graeme Knowles tiszteletes, a Szent Pál katedrális vezető lelkésze visszalépett az ügyben. Ő volt az, aki jogi lépéseket helyezett kilátásba, ha a demonstrálók nem bontják el sátraikat a katedrális elől. Az esperes visszalépése, „meghátrálása” után a londoni anglikán püspök, Richard Chartres vette át a katedrális irányítását. „Tudomásul kell venni, hogy a vészharangokat világszerte megkondították a bankvilág körül” – nyilatkozta a püspök. Az, hogy az egyház lemondott a jogi lépésekről, azt is jelenti, hogy nyitott azokra a kérdésekre, amelyek nem csak a sátorlakókat foglalkoztatják, hanem csak Angliában milliókat, a földgolyón pedig akár milliárdnyi embert. 

Pénz és etika összekapcsolása – Befektetési bankár és anglikán főpap közvetít 

 Az anglikánok tárgyalást kezdeményeznek az etika és a pénzügyi világ között. Ehhez megnyerték Ken Costa befektetési bankárt, aki maga is keresztyén ember. Costa a svájci nagybank, az UBS befektetési elnöke volt korábban, ma az amerikai-francia befektetési bank, a Lazard társelnöke.

 Az anglikán egyház feje, Rowan Williams érsek is megszólalt, s arra hívott fel sajtónyilatkozatában, hogy az egyháznak és a társadalomnak is szembesülnie kell azokkal a problémákkal, amikről a demonstrálók beszélnek. A második  világháború óta nem fordult elő Londonban, hogy a hétvégén a katedrális zárva maradt a protestáló „akjupájisták” sátrai miatt. 

A Reichstag elől kitiltották őket – „Csak azt teszik, ami az egyháznak is feladata” 

 Berlinben a bankkritikus Occupy-mozgalom tagjait a Reichstag elől a intézkedő rendvédelmiek kitiltották, de az Alexanderplatz közelében fekvő evangélikus templom kertjében egyelőre szerdáig egyházi azíliumban, „menekültbefogadásban” részesültek,  s felállíthatták sátraikat. Többen bírálták a rendőrséget is fellépése miatt. A Szent Péter-Szent Mária gyülekezet lelkésze, Georg Hohlberg a bankok és a pénzügyi rendszer hatalma elleni tiltakozást érdeklődéssel figyeli. Sokakhoz hasonlóan. „Az Occupy-mozgalom az igazságosságért és a békéért demonstrál, és a kapitalizmus mindenhatósága ellen tiltakozik. Ezek olyan értékek, amiket az egyház is oszt” – nyilatkozik a lelkész. 

Mivel a camp, a tábor mellett van a  temető is, sokan mennek el a fiatalok mellett, s közben megállnak, beszélgetnek velük. Az ott járó-kelő berliniek véleményét a püspök-helyettes lelkésznő, Eva-Maria Menard így foglalta össze: „A protestálók azt teszik ami az egyháznak egyik feladata: a gyengék és a megalázottak oldalára állnak”. Ebben a  helyzetben az a minimum, hogy az egyház a vitáknak, a nyilvános szembesítésnek teret, helyet ad. Ez történik ma Londonban és Berlinben.  

 

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben