Angola: az egyház döntő szerepet játszik a kiengesztelődésben
Ad limina látogatáson a Vatikánban tartózkodnak Angola főpásztorai. Gabriel Mbilingi lubangói érsek, az angolai püspöki konferencia elnöke nyilatkozott a Vatikáni Rádiónak. Forrás: Magyar Kurír
A testvérgyilkos háborúk után számos sebet be kell gyógyítania a közép-afrikai országnak, ahol az egyház nagy mértékben hozzájárult a nemzeti megbékéléshez. Harminc évnyi szenvedés és megosztottság a különböző népcsoportok között: ezzel az örökséggel küszködik ma Angola – mondta Mbilingi érsek.
A függetlenség kivívása után folytatódott a polgárháború, mialatt marxista-leninista, tehát ateista párt volt hatalmon. Ennek megfelelően üldözték az egyházat, papokat öltek meg, börtönöztek be. 2002-ben jött el a várva várt béke az angolaiak számára, akiket a katolikus egyház igyekszik egységbe vonni és a kiengesztelődés felé terelni. A kormány is elismeri az egyház döntő szerepét, amelyet az a béke megteremtésében játszott – mutatott rá az angolai püspöki konferencia elnöke.
A jelenlegi helyzetben nagy szükség van az újraevangelizálásra, hiszen a testvérgyilkos háború éveiben sokakhoz nem juthatott el az egyház tanítása, az evangéliumi értékek. A fiatalokra nagy hatással van a globalizáció és a szekularizáció, másfelől sok vallási szekta csábítja őket. Az ország vezetése iszlámbarát kezekben van, és arra törekszik, hogy fölszámolja a szektákkal együtt a katolikus egyház tevékenységét is. Az új evangelizációval foglalkozó jövő évi szinódus jó alkalom lesz arra, hogy elgondolkodjanak Angola újraevangelizálásának lehetőségein, amelyben a világi hívek jelentős szerepet vállalnak – nyilatkozta a Vatikáni Rádiónak Gabriel Mbilingi lubangói érsek.