A visegrádi négyek közös 1956-os emlékmisét tartottak Varsóban

Létrehozás: 2011. október 24., 12:14 Legutolsó módosítás: 2011. október 24., 12:17

Varsó – Közös szentmisére gyűltek össze október 23-án a visegrádi négyek képviselői az államalapító magyar királyról elnevezett varsói Szent István-templomban az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 55. évfordulója alkalmából. Forrás: Magyar Kurír / Kovács Péter

A magyar nemzeti ünnepet idén először kötötték össze a négy visegrádi ország imádságos összejövetelével, ahol a négy nép megbékéléséért, testvéri kapcsolatainak erősítéséért fohászkodtak. A közös szentmise a magyar nagykövetség és a helyi plébános közös kezdeményezése volt, tekintettel arra, hogy idén ünneplik a visegrádi együttműködés létrejöttének 20. évfordulóját.  Elhatározták, hogy ezentúl minden évben tartanak ilyen közös visegrádi istentiszteletet.

A Szent István-templomban az elmúlt években rendszeresen tartottak magyar nyelvű szentmiséket a varsói magyar kolónia számára.

A visegrádi országok zászlaival feldíszített templomban képviseltették magukat a V4-ek nagykövetségei, a hívek között szép számmal voltak magyarok is. Rövid beszédet mondott Kiss Róbert Magyarország és Jan Sechter Csehország varsói nagykövete, Iveta Hermysová, a szlovák nagykövetség első titkára és Piotr Samerek, a lengyel külügyminisztérium európai főosztályának képviselője. A szónokok a szeretet és a szolidaritás fontosságát hangoztatták.

A koncelebrációs szentmisét Miroslaw Jaworski plébános vezette, közreműködött Leszek Kryza, a budapesti lengyel templom volt lelkésze, Benedykt Drevojanek cseh szerzetespap és Nagy Gábor Emmanuel érsekújvári magyar lelkész, akik mindketten Varsóban dolgoznak. A liturgia, a könyörgések egy része a lengyel mellett magyar, szlovák és cseh nyelven is elhangzott.

Jaworski atya szentbeszédében végigkísérte a közép-európai népek szabadságért folytatott hosszú küzdelmét a magyar 56-tól a 68-as prágai tavaszon át a lengyel Szolidaritás mozgalomig, amely a végső győzelmet kivívta.

A templomban kisebb fotókiállítást is rendeztek a magyar forradalomról. A szentmisét követően a názáreti nővérek – akiknek kolostora és iskolája a templom szomszédságában van – agapéval kedveskedtek a híveknek.

Dokumentummal kapcsolatos tevékenységek
  • Küldés levélben