A pápa San Marino vezetőihez: A szabadság alapja Isten
A pápa San Marino közéleti vezetőihez intézett beszédét a Köztársaság és a Szentszék közötti hagyományosan baráti kapcsolatokra utalva kezdte el. Ezek a kapcsolatok az utóbbi időben egyre szilárdabbakká váltak, és most a pápa jelenléte is ezt a barátságot fejezi ki és mélyíti el. Forrás: Magyar Kurír
Több mint 17 évszázaddal ezelőtt Marinus diakónus prédikációját hallgatva és életszentségének példáját látva hívők egy csoportja elkötelezte magát az evangélium mellett. Marinus köré gyűlve San Marino lakói új közösséget hoztak létre, és mindig hűségesek maradtak a keresztény hit értékeihez, erre a szilárd alapra építették békés életüket, a demokrácia és a szolidaritás kritériumai szerint éltek. Az évszázadok során atyáik ezeknek a keresztény gyökereknek a tudatában gyümölcsöztették a kapott erkölcsi és kulturális örökséget.
Ezáltal életre hívtak egy szorgalmas és szabad népet, amely országa kicsiny területe ellenére példát mutatott a többi népnek a békés együttélésről és a kölcsönös tiszteletről.
A pápa örömmel állapította meg, hogy a köztársaság lakói ma is ragaszkodnak az értékek e gazdag kincstárához. Arra buzdította őket, hogy őrizzék meg és juttassák érvényre örökségüket, amely legmélyebb identitásuk alapja. Ennek köszönhetően építhetnek olyan társadalmat, amely figyelmet fordít az emberek méltóságára és szabadságára, amely képes arra, hogy tiszteletben tartsa minden nép jogát a békés élethez.
A polgári intézményeknek e tartópilléreken kell nyugodniuk, szüntelenül törekedve a közjó védelmére. Az egyház, tiszteletben tartva a polgári hatalom törvényes autonómiáját, együtt kíván működni vele az ember szolgálatában, alapvető, természetébe vésett jogai védelmében. Az egyház azt szorgalmazza, hogy a polgári törvényhozás mindig támogassa és védelmezze az emberi életet, fogantatásától kezdve egészen a természetes halálig. Kéri továbbá a család megfelelő elismerését és tényleges támogatását.
Ismeretes, hogy napjainkban megkérdőjelezik a család intézményét, mintegy kétségbe vonva értékét. Ennek a következményei a leggyengébb társadalmi rétegeket sújtják, különösen a fiatal nemzedékeket, amelyeket az önpusztító függőségek rabszolgasága fenyeget. Fontos, hogy elismerjék a családot úgy, ahogy azt Isten alkotta meg. A család az örökérvényű értékekből merítve elősegítheti a szabad és felelős emberek harmonikus növekedését, fejlődését.
A pápa az egész világra kiterjedő gazdasági nehézségek közepette bátorító szavakkal fordult San Marino lakosságához. Felidézte, hogy a II. világháborút követő időszakban ezrek és ezrek kényszerültek kivándorolni az országból. Ezt követte a virágzás korszaka, a kereskedelemnek és a turizmusnak köszönhetően. A relatív bőség idején gyakran előfordul, hogy megfeledkeznek az élet keresztény értelméről és az alapvető értékekről. San Marino közössége azonban még megőrizte pozitív energiáit: erről tanúskodnak karitatív kezdeményezései, önkéntes mozgalmai. A pápa elismeréssel szólt San Marino világi és egyházi misszionáriusairól, akik az utóbbi évtizedekben a világ minden részén hirdették Krisztus evangéliumát. Nem hiányoznak tehát azok a pozitív erők, amelyek révén leküzdhetik a jelen nehézségeit.
San Marino Köztársaságban is szükség van arra, hogy bátran és felelősen szembenézzenek a problémákkal. Szentatya idézte Boldog XXIII. János pápa szavait, amelyeket 1959-ben intézett a két régenskapitányhoz, akiket hivatalos kihallgatáson fogadott a Vatikánban: „A szabadság iránti szeretet köreitekben kifejezetten keresztény gyökerekkel dicsekedhet. Atyáitok megértették ennek valódi jelentőségét és megtanították nektek, hogy soha ne válasszátok el nevét Isten nevétől, aki a szabadság pótolhatatlan alapja”.
Az intézmények által védelmezett szabadságnál nagyobb és mélyebb az a szabadság, amelyet Isten Lelke hat át. Éltető jelenléte az emberek szívében a jóra való képességet táplálja – mondta beszédében Benedek pápa. A közéleti személyiségeket emlékeztette feladatukra: a nekik juttatott hatalommal építsék a földi országot, tiszteletben tartva azokat az emberi és spirituális alapelveket, amelyeket minden állampolgárnak el kell ismernie lelkiismerete teljes felelősségével. Továbbra is tevékenyen fáradozzanak a közös értékeken alapuló közösség építésén.
San Marino Köztársaság sajátos kulturális és vallási jellemzőivel írja meg történelme új és nemes fejezetét, váljon egyre inkább a szolidaritás és a béke földjévé – fejezte be beszédét a pápa, majd apostoli áldását adta hallgatóságára.