A pápa felhívást intézett a benini püspökökhöz
Benini apostoli látogatása második napjának utolsó programjaként, szombaton esete háromnegyed 7-kor, XVI. Benedek pápa az ország püspökeivel találkozott a cotonou-i apostoli nunciatúra kápolnájában. Jelen voltak a pápa kíséretében tartózkodó bíborosok és püspökök is. Beszédében a pápa hálát adott az Úrnak a térség 150 évvel ezelőtt megkezdődött evangelizálásáért. Forrás: Magyar Kurír
1861. április 18-án szálltak partra Ouidahban az Afrikai Missziók Társaságának első hithirdetői. Az egyház különösen hálás mindazoknak a misszionáriusoknak, püspököknek, papoknak, szerzeteseknek, szerzetesnőknek, világi híveknek, akik idegen tájakról érkeztek, vagy ennek az országnak a szülöttei voltak és nagylelkűen, olykor hősiesen feláldozták életüket azért, hogy Isten szeretetének híre mindenkihez eljusson – hangsúlyozta a Szentatya.
Ez a jubileum legyen a lelki megújulás lehetősége a hívek és közösségeik számára. A főpásztorok feladata, hogy ennek körvonalait meghatározzák Isten Szavának fényében. A Hit éve, amelyet a pápa a II. vatikáni zsinat megnyitásának 50. évfordulója alkalmából hirdetett meg, minden bizonnyal megfelelő alkalom lesz arra, hogy a hívek ismét felfedezzék és elmélyítsék az Üdvözítőbe vetett hitüket.
Az elmúlt 150 évben férfiak és nők azért állítottak bátran mindent az evangélium szolgálatába, mert életük középpontjába Krisztust helyezték. Ma is ezt az utat kell követnie az egész egyháznak. Mindannyiunkat vezessen Krisztus keresztre feszített és dicsőséges arca, hogy tanúságot tehessünk az egész világ iránti szeretetéről. Ehhez szükség van a szüntelen megtérésre – fejtette ki a pápa.
A püspökök feladata, hogy segítsék híveiket: ismerjék fel Isten jelenlétét az emberek szívében, az események középpontjában. A Krisztussal való személyes és közösségi találkozás szilárdan gyökerezzen Isten Szava befogadásában és az arról való elmélkedésben. A Szentírás foglaljon el központi helyet az egyház és minden keresztény életében, váljon a szüntelen megújulás forrásává.
Az egyház hivatása, hogy hirdesse Isten Szavát a világnak. Ez a jubileumi év legyen kiváltságos időszak a benini részegyház számára, hogy megújítsa missziós tudatának életerejét. Minden hívőt hasson át az apostoli buzgóság, amely közvetlenül a keresztség szentségéből származik. Ezért nem mondhatnak le arról a kötelességükről, hogy az élet minden területén megvallják Krisztusba és evangéliumába vetett hitüket. A püspökök és a papok ébresszék fel ezt a tudatot a családokban, a plébániákon, a közösségekben és a különböző egyházi mozgalmakban. A pápa idézett szinódus utáni apostoli buzdításából, miszerint „a missziós lendület az egyházi közösség érettségének világos jele” (95. pont).
Ahhoz, hogy a világ higgyen az egyház által hirdetett isteni Szóban, nélkülözhetetlen Krisztus tanítványainak egysége. A nehézségek láttán, amelyekkel olykor a püspököknek szembe kell nézniük, ne bátortalanodjanak el. Éppen ellenkezőleg: legyenek még nagyobb szeretettel Krisztus iránt, túlcsorduló buzgósággal törekedjenek Isten népe megszentelésére.
A Szentatya ezután érintette a papképzés témáját, mint a püspökök pasztorális prioritását. Nélkülözhetetlen a szilárd alapokra épülő emberi, intellektuális és spirituális képzés a fiatalok lelki és érzelmi egyensúlyának megvalósulásához. Az oktatók, nevelők, a szükséges emberi és értelmi felkészültségükön túl fordítsanak nagy gondot arra, hogy előrehaladjanak az életszentség útján és ebben segítsék a rájuk bízott fiatalokat is.
A pápa végül minden benini püspök számára a remény üzenetét kívánta átadni. Az elmúlt 150 év során az Úr nagy dolgokat vitt véghez a helyi lakosság körében. Továbbra is nap mint nap elkíséri a főpásztorokat az evangéliumot szolgáló elkötelezettségükben.
A Szentatya ismételten kifejezte örömét, hogy ellátogathatott Afrikába; Beninben ünnepelheti az evangelizálás 150. évfordulóját és átnyújthatja az Africae munus kezdetű szinódus utáni apostoli buzdítását. Az egész országnak megköszönte a szeretetteljes „afrikai fogadtatást”, majd Afrika Nagyasszonya oltalmába ajánlotta a benini népet, apostoli áldását adva az egész helyi egyházra.